TÜİK tarafından toplanan verilerin bölgesel kalkınma projelerine katkıları neler olabilir?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından toplanan verilerin bölgesel kalkınma projelerine katkıları neler olabilir?

 

Ülkemizin her noktası farklı beşeri faaliyetleri içermekte olduğundan dolayı, bölgesel olarak kalkınma projeleri gerçekleştirmek ideal bir fikir olarak görülmektedir. Bu tip projelerin belirlenmesinde bölgelerde var olan işlevlerin ya da bölgelerin potansiyellerinin belirlenmesi noktasında da istatistiksel verilerin ortaya çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. TÜİK tarafından ortaya konulan veriler ışığında da şehirlerin farklı farklı beşeri faaliyetler çerçevesinde gelişme göstermesi sonucu ortaya konulabiliyor. Tarım, turizm, hayvancılık ve madencilik gibi beşeri faaliyetlerin farklı farklı biçimlerde yer almalarına dair durumlar da bu konuda son derecede ideal bir rapor olarak görülebilmektedir.

 

Bir şehrin içerisinde yer alan yeraltı ve yer üstü kaynaklarına dayalı olarak değerlendirmelerin yapılması sonrasında gereken geliştirme durumu da gündeme gelebilmektedir. Bundan ötürü de gereken fonların sağlanarak gereken tüm tesislerin etkili olabilecek olan bölgelere iletilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir tarım ürünün ya da yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi noktasında da bu tip verilerin önemli birer ayrıntı olduğu da gözlemlenebilmektedir.

 

Bir şehre gelen yerli ya da yabancı turistler de her yıl belli dönemlere bağlı olarak sayısal verilere dayandırılmaktadır. Eğer ki bu tip bir grafikte herhangi bir düşüş görülebilmekteyse yeni fikirlerin devreye girmesi gerekmektedir. Özgün fikirlerin işleme geçirilmesi sonrasında var olan turizm potansiyelinin eskisinden daha iyi bir hale gelmesi durumu da görülebilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER