Hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdeki insanların sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Hem kendi sağlığımızı hem de çevrenizdeki insanların sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Yazınız.

Sağlık, hayatımızı daha iyi geçirebilmemiz için her şeyden önemli olan bir karamdır. Bu nedenle sağlığımıza çok dikkat etmeli ve tüm yaşantımızı sağlık kurallarına uyarak düzenlemeliyiz. Ayrıca çevremizdeki insanların sağlığını da korumak bizim için gereklilik olmalıdır. Hayatımızı verimli ve kaliteli yaşamak bizim elimizdedir. Bunun için sağlığı birinci öncelik olarak düşünmeli ve tüm yaşam planımızı buna göre yapmalıyız.

 

Sağlığımız korumak için dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

  • Öncelikle hijyen kurallarına çok önem vermeliyiz. Böylece hem mikroplardan korunmuş oluruz hem de onların daha fazla üremesine izin vermeyiz.
  • Gerek çevremize gerekse kendimiz karşı en başta ki sorumluluklarımızdan birisi temiz olmaktır. Her yerde temizliği ön planda tutarsak hasatlıklardan da korunmuş oluruz.
  • Sağlığımız korumak için yapmamız gereken bir diğer hususta, dengeli beslenmektir. Özellikle hazır ve dondurulmuş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Uzmanların sıklıkla önerdiği üç beyaz olan, şeker, tuz ve unu mümkün olduğunca kontrollü tüketmeliyiz.
  • Daha çok kalsiyum, protein ve vitamin içerikli besinleri tüketmeliyiz. Ancak bu besinleri de gereği kadar ve düzenli olarak yiyeceklerimde bulundurmalıyız. Böylece hastalıklara karşı bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir ve kolay kolay hasta olmayız.
  • Düzenli uyku uymakta sağlığımız korumak için önemli faktörlerden biridir. Akşamları erken kalkıp günlük en az 8 saat uyumaya özen göstermeliyiz. Uykusuz kalmak başta psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere başka hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu nedenle yatış ve kalkış saatlerimizi planlamalı ve bu plana uymalıyız.

 

Kendi sağlığımız kadar çevremizdeki kişilerinde sağlığını korumak için bazı tedbirler alabiliriz. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır:

  • Öncelikle grip, soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlık geçiriyorsak başkalarının özel eşyalarını kullanmamalıyız. Kendimize ait bardak, kaşık ve tabakları kumlanmaya özen göstermeliyiz.
  • Öksürdüğümüz ve hapşırdığımız zaman elimizle ağzımızı kapamalı ve ellerimizi temiz bir mendille silmeliyiz. Kişisel temizliğimize her zamankinden daha fazla özen göstermeliyiz.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER