Herhangi bir kaza anında yapılacak ilk yardım temel uygulamaları nelerdir?

Herhangi bir kaza anında yapılacak ilk yardım temel uygulamaları nelerdir? Açıklayınız.

 

Adım 1: Potansiyel tehlikeleri tanımlayın ve azaltın

Kazaya sebep olan tehlike, kazazedenin yanı sıra yakınlardaki diğer insanlar ve hatta ilk müdahaleyi yapan kişiye karşı da bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle, ilk yardım uygulamasına başlamadan önce bölgenin güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

 

2. Adım: Yardım çağırın

Yardım çağırırsanız sonuçların pozitif olması çok daha olasıdır. Bu, bir kişinin ilk yardım yaparken, diğer bir kişi de trafiği durdurabilir ve acil servisleri arayabilir.

 

3. Adım: Bilinç Kontrolü

Kazazeden ile yüksek sesle ve net bir şekilde konuşarak bilincini kontrol edin. Yanıt alamıyorsanız, omuzlarını hafifçe sarsın ya da kulak memesini sıkın. Şiddetli bir bedensel yaralanma şüphesi varsa, kulak memesi sıkmak (çimdik) en güvenli seçenek olabilir.

 

Eğer hala bir cevap alamıyorsanız, 4. adıma geçin. Eğer birden fazla kazazede ile uğraşıyorsanız, tepkisiz görünenler öncelikli olmalıdır.

 

4. Adım: Kazazedenin hava yolunu kontrol edin

Kazazedenin duyarlı olması halinde, hava yollarının temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz, eğer değilse, havayolunun açık olmasını sağlayan bir konuma yerleştirmeniz gerekecektir.

Bunu yapmak için, elinizi alnına yavaşça yerleştirin ve ağızlarını doğal olarak açılması için başını geriye doğru eğin.  Spinal yaralanma şüphesi varsa, başlarını geriye eğmekten kaçının. Bunun yerine, hava yollarını temizlemek için çenesini dikkatlice kaldırmalı ve iki elinizi kullanmalısınız.

 

Adım 5: Kazazedenin nefes aldığını kontrol edin

Hava yolu engellenmediğinde, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kazazedenin normal şekilde nefes alıp almadığını kontrol etmeniz gerekir:

  • Kazazedeyi nefes alıp alamayacağınızı görmek için göğüslerini ve ağzını dinleyin.
  • Göğüs normal yükselip yükselmediğini görmek için izleyin
  • Yanağını yapağının ağzının yanına yerleştirerek nefeslerin alındığını hissedin

 

6. Adım: Kazazedenin dolaşımını kontrol edin

Parmaklarınızla veya giysinizle baskı uygulayarak durdurmanız gereken herhangi bir büyük kanamayı tanımlamalısınız. Kanama olan bir uzuv ise, kan akışını azaltmak için kalp seviyesinin üzerine çıkar. Ayrıca, 112’nin çağrıldığından emin olun ve kazazedenin şok geçirmesini önlemek için, kanamanın bittiğini bilerek insanların panik yapmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER