İbadetlerin Geçerli Olma Şartları Nelerdir?

İbadetlerin Geçerli Olma Şartlarını Açıklayınız

İbadetleri Allah’ın bize olan emirlerinin başında yer almaktadır. İbadetlerimiz ile Allah’a olan bağlılığımızı göstermiş oluruz. Yapılan ibadetlerin geçerli olması için bazı noktalar vardır. Kulların ibadetlerinin geçerli olabilmesi için sadece Allah için ve Allah’ın emrettiği şekilde yapılması gerekmektedir.

 

Kulların niyetlerinin halis olması cennet kapılarını aralamamaktadır. Cennete gidebilmek için işlenilen amellerinde iyi yönde çok olması gerekmektedir. İyi amelleri ise Allah’ın kullarına peygamberi ile bildirdiği şekilde ibadetlerini yerine getirerek elde edebilirsiniz.

 

İbadetleri İçin Üç Hassas Kural

Her şeyin yaratıcısı olan Allah ibadetlerin geçerli olabilmesi için iman, sünnete uygunluk ve sadece Allah’ın rızasını kazanmak amacı ile yapılması gerekmektedir. Bu üç kuralın biri eksik olur ise yapılan ibadetlerin geçerli olmama gibi bir konu söz konusu olabilmektedir.

Emredildiği gibi nefsanî terbiyeyi gerçekleştiren her kul ilk olarak Allah rızası için ibadetlerini gerçekleştirmeye başlayacaktır. İbadetlerin sünnete uygunluğu ise, Allah tarafından peygambere iletildiği gibi uygulanmasıdır. İbadetlerinizi bu şekilde sünnete uygun olarak gerçekleştirmeniz halinde hiç şüphesiz yüce Allah ibadetlerinizi kabul edecek ve karşılığını size sevap olarak verecektir. İyi bir kul olarak ibadetinizin kabul edilmesi ile sizin için Allah’ın rızası kazanılmaya başlanmış olacaktır. Eğer diğer dünya günahlarından da kendinizi korumayı başarabilirseniz Allah size cennet kapılarını sonuna kadar açacaktır. İyi bir kul olarak dünya üzerinden göçüp gittiğiniz zaman kazandığınız sevaplarınız ile hiç şüphe yok ki Allah size en güzel karşılıkları verecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER