İbadetlerin Bireysel ve Toplumsal Faydaları Nelerdir?

İbadetlerin Bireysel ve Toplumsal Faydalarını Yazınız

Allah kullarının yerine getirmesini istediği hiçbir ibadete muhtaç değildir. Kullar bu emredilen ibadetleri yerine getirerek Allah’ın kendilerini sevmesini sağlamaya çalışmaktadır. İbadetlerini yerine getirmenin hem toplum için hem de bireyler için sağlamış olduğu bazı faydalar bulunmaktadır.

 

Bireysel Olarak Faydalar

Allah’ın emirlerini yerine getirdiğinizde içinizde bir huzur oluşmaktadır. Kullar kendilerini çok daha güven içinde ve güçlü hissederler. Allah’a ibadetleri ile bağlı olan kişiler hayatta karşılaştıkları zorluklar karşısında ümitsizliğe kapılmazlar. İbadet esnasında yüce Allah ile Baş başa kalan kulların bağlılığı artmaktadır. İbadet eden kişiler manevi olarak kötülüklerden uzaklaşmaktadır. Uyumlu, dengeli ve tutarlı, huzur içerisinde bir hayatları olmaktadır. İbadetler kulların iç dünyasını oldukça zenginleştirmektedir. Zorluklar karşısında yılmadan mücadele edebilmektedirler. Allah’ın her an yanında olduğunu ve kendisini gördüğünü, duyduğunu bilen kullar hata yapmaktan kaçınırlar ve Allah’ın memnun olacağı şeylere yönelerek kötülüklerden arınırlar. Sıkıntılarını ve zorluklarını sadece Allah’ın gidereceğini bilen kullar ibadetleri ve duaları ile sadece O’ndan yardım diler başkalarından medet beklemezler.

 

Toplumsal Olarak Faydalar

İslam çok ince nüanslar ile düzenlenmiş bir dindir. İbadetler bireysel olarak fayda sağladığı gibi toplumsal olarak da fayda sağlamaktadır. Allah yoluna yönelen toplumlar güzel ahlakları ile diğerlerinden ayrılmaktadırlar. Kötülüklerden uzaklaşan bu toplumlarda huzur her alanda hissedilir seviyede olmaktadır. İbadetlerin yapıldığı toplumlarda kullar birbiri ile yardımlaşarak desteklerini birbirlerinden esirgemezler. Toplumlarda ibadetler tanışmaya, kaynaşmaya ve korumaya katkıda bulunmaktadır.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER