İbadetlerin yapılış amacı nedir?

İbadetlerin Yapılış Amacını Yazınız.

 

Her kul ibadetlerini yüce Allah’ı razı etmek amacı ile yapmaktadır. Müslüman olan herkes için bu amaç yeterli olmaktadır. İbadet eden kulları yüce Allah dünya üzerinde ve ahrette sayısız güzellikler ile donatmaktadır.

 

İbadetini yerine getiren her kul yüce Allah’a çok daha fazla yakınlaşmaktadır. Allah’ın emirlerini yerine getirerek O’na kulluk ederek kötülüklerden uzaklaşırsınız. Yanlışlardan ve hatalardan ibadet ederek kendinizi koruyabilirsiniz ve Allah yolunda emin adımlar ile yürüyebilirsiniz.

 

Allah’a Kulluk Ederek Dünya Malı Hırsından Kurtulursunuz

Her şeyin tek ve yegâne sahibi olan Allah’a kulluk ederek dünya malı hırsından kurtulabilirsiniz. İbadetler sayesinde nefsine hâkim olmayı öğrenen kullar zayıflıklara ve para pul gibi konulara yenik düşmezler. Dünyanın sınav yeri olduğu bilincine eren kullar tek gerçeğin yaptıkları ibadetleri olduğunu anlarlar. Yalan dünya üzerinden göçen insanların sadece ibadetlerinin sevaplarını ve yaşamı boyunca biriktirdiği günahları ile ahret yurduna göçtüğünü bilen inançlı kişiler ibadetlerine dört elle sarılmaktadırlar.

 

Yüce Allah’a ibadet ederek onun rızasını kazanmanın yanı sıra hak ve adaletli davranmayı da öğrenebilirsiniz.  Günün her saatinde aldığımız her nefes için bile yüce Allah’a şükür etmemiz gerekmektedir. İbadet ederek şükür görevimizi de yerine getirmiş oluruz. İbadet etmenin amaçlarından uzaklaşılır ise kalp ve ibadetin bütünlüğü bozulacağı için tam manada Allah’a yönelmek pek mümkün olmayacaktır.

 

İbadetlerin amacı rıza kazanmak ve cennetin kapılarını aralamak olduğu için Allah’ı memnun edecek olan doğrulukta yapılması oldukça önem taşımaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER