Namazları cemaatle kılmanın tek başına kılmaktan üstün olan yönleri nelerdir?

Sizce namazları cemaatle kılmanın, tek başına kılmaktan üstün olan yönleri nelerdir?

 

Namaz ibadeti İslam dini ve inanan kimseler için önemli ibadetlerden biridir. Çünkü Kur’anı Kerim’de ve farklı kaynaklarda kişinin cennete gitmesini sağlayacak ibadetlerden birinin namaz olduğu belirtilmektedir. Cemaatle namaz kılmanın önemi yine kaynaklarda açıkça bildirilmiştir. Cemaatle kılan namazın üstün yanları Kur’anda emir ve işaretlerle bildirilmektedir. Bunlar:

 

  • “Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir”. (Buhari, Ezan 30)
  • “Topluca Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, bölük pörçük olmayın”.
  • “Allah’ın eli (yardımı) cemaatle birliktedir.”
  • “Cemaat rahmettir, tefrika ise azaptır”.

 

Namazın sadece cuma namazında ve bayram namazında değil beş vakit namazın mümkün olduğu derecede cemaatle kılınması güzel görülmüştür. Bu konuda Peygamber Efendimiz; “İnsanlar ilk safın sevabını bilselerdi, ön safta durabilmek için kura çekmekten başka yol bulamazlardı. Namazı ilk vaktinde kılmanın sevabını bilselerdi, bunun için yaraşırlardır. Yatsı namazı ile sabah namazının faziletini bilselerdi, emekleyerek de olsa bu namazları cemaatle kılmaya gelirlerdi.” (Buharı ezan, 9, 32)

 

“Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi sevap alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa, bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır.” (Buharı, ezan, 34)

 

Önemli kaynaklardan verilen bu bilgiler gösteriyor ki tek bir vakit namazı bile cemaatle kılan kimse, o geceyi namaz kılmış gibi hayırlı geçirmektedir. Kaynaklarda bunlara benzer birbirinden farklı örnekler bulunmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER