İlaç kullanımında dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Logo

İlaçlar hastalığın tanısı, tedavisi veya önlenmesi için kullanılması gereken maddelerdir. İlaçlar bazen istenmeyen tepkimelerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ilaç kullanımında dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Kısaca açıklayınız.

 

İlaçlar içerisinde bulunan maddeler nedeniyle bilinçsiz kullanıldığında olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Doktor önerisi olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Bunlar haricinde ilaçlar hastalıkların iyileşme sürecini kısalttığından en ufak bir rahatsızlığımızda ilaca başvurmamalıyız. Örneğin ufak ve kısa süreli meydana gelen baş ağrılarımızda direk olarak ağrı kesiciye yönelmemeliyiz. İlaçların gelişigüzel olarak kullanılması ileride bazı organların hasar görmesine sebep olmaktadır. Doktor tavsiyesi üzerine de olsa ilaç kullanırken şu noktalara özenle dikkat etmeliyiz.

 

  • Doktor tarafından ilaç yazıldığında daha önce kullandığınız ilaçlar veya alerjik rahatsızlıklarınız mevcut ise bunu doktorunuza kesinlikle belirtmelisiniz. Bazı ilaçlar insan vücudunda alerjik reaksiyonlara sebep olmakta ve olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
  • Eczacınız tarafından ilacınızın günde kaç kere ve kaç doz kullanılması gerektiği hakkında verdiği bilgileri not almalı ve bunların dışından ilaç tüketmemelisiniz.
  • İlaçların prospektüslerinde yer alan saklama koşulları ve yan etkileri sayfasını okumalısınız. Gerekenden fazla sıcak veya soğuk koşullarda saklanan ilaçlar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve geri dönülmesi imkânsız sonuçlar doğurabilir.
  • Kullanmış olduğunuz ilaçları evde bulunan çocukların ulaşamayacağı yerde saklamalısınız. Aksi taktirde ilaçların içerisinde yer alan kimyasal maddeler çocukların organlarının hasar görmesine sebep olabilir.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde olan bayanlar, karaciğer, böbrek gibi rahatsızlıkları olan hastalar ilaç kullanımı sırasında daha dikkatli olmalı ve olası bir yan etkisi gibi durumlarda direk olarak doktoruna danışmalıdır.
  • Doktorunuz veya eczacınız tarafından tavsiye edilen kullanım şekli haricinde çiğneyerek, suda çözerek veya kırarak ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Unutmayın ki bu ilaçlar sizin sağlığınız için üretilmiş olsa da yanlış kullanımı sonrasında sağlığınıza zarar verebilir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER