İlaç Kullanımında Doz Değişikliği Yapılırken Neye Dikkat Edilmesi Gerektiğini Söyleyiniz

İlaçlar, hastalık durumunda kullanılması gereken kimyasal içerikli maddelerdir. Etken maddeleri her organ için farklılık göstermektedir. İlaçların tedavi edici etkinliği bu durumda değişkenlik göstererek kişinin sağlığına en faydalı olacak şekilde düzenlenir. Sizler de kendinize ve hastalığınıza uygun ilacı kullanırsınız. Bu kararı ise doktor vermektedir.

 

Bir ilaç üretilirken birden fazda dozda ve çeşitte üretilir. Bunun en önemli sebebi hastalığın boyutlarında meydana gelen farklılıklardır. Hastalıkların tedavi edici etkinliği hangi dozda ise o ilacı kullanmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak; psikiyatrik vakaların geneline bakıldığında kullanılan ilaç grubu aynıdır. Ancak psikiyatrik problemin boyutuna göre değişkenlik gösterir. İleri derecede bir şizofren ile şizofren aynı ilacı kullansa dahi dozu düşük olmaktadır. Bu doz değişikliği doktor kanaatinde ve hastalığın gidişatına göre değişkenlik gösterir. Ancak uykusuzluk ve panik atak gibi rahatsızlıklar da psikolojiktir. Bu hastalıkların tedavisinde de kişilere genelde aynı türev ilaç verilir ve bu ilacın dozu genellikle diğer psikiyatrik bozukluklara oranla düşük olmaktadır. Doz değişikliğinin artması ve azaltılması da hastalığın seyri, kişinin sosyal durumu etkinlik göstermektedir.

Doktorlar, kişiler için uygun tedavi prosedürünü oluşturur ve bu sürecin ilerlemesinde gelişme kaydedildiğinde doz değişikliğine gider. Tam tersi bir durum olduğunda da kişinin ilaç dozunda değişmeler ve ilave ilaç eklemeler söz konusu olmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER