İlaç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerektiğini Açıklayınız

İlaçlar, eczane adı verilen yardımcı sağlık birimlerinde satılmaktadır. Eczaneler küçük hastaneler olarak bilinmektedir. Çünkü bu eczanelerde görevli olan kişi eczacıdır. Hangi ilacın neye iyi geleceği konusunda bilgi sahibidir. Bu alım satım işlemlerinde gerçekleşen aksilikler ve ihmallere dikkat edilmesi gerekir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda da bilgi verilmesi gerekir.

İlaç satın alırken;
– Sürekli kullandığınız bir ilaçsa doz ve kutusunu tanırsınız, muadili olan ilacı doktora danışmanız gerekmektedir.
– İlaç kutusunun bütünlüğünün tam olması, alacak olan kişiye güven verirken yırtık ya da aşınmış kutuların alınmaması gerekir.
– İlaç üzerinde yer alan son kullanma tarihi de oldukça önemlidir ve bu tarih geçtiyse kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
– İlaçlar, tedavici edici içermektedir. Bu yüzden bandrollere dikkat edilmelidir ve üzerinde yer alan yazılar kontrol edilmelidir.
– İlacın doğru alındığı verilen reçete ile kıyaslanarak kontrol edilmelidir.
– Alışveriş yapmış olduğunuz eczanenin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
– İlaç alırken ne işe yaradığını bilseniz dahi doktora danışmadan kullanmamalısınız. Kimsenin tavsiyesine uyulmaması da bu açıdan önemlidir.

Sağlık önemli bir ayrıntıdır. Hayatın devamlılığı için gereklidir. Sağlık olmadan herhangi bir şey anlamlı olmaz. Bu yüzden eşten dosttan duyduğunuz bilgilerle ilaç almak ve bunu kullanmak sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Bunun yerine doktora danışarak sağlıklı olan yolu tercih etmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER