İletişim Araçları Nelerdir? Söyleyiniz

İletişim Araçları

İletişim araçları, telefon, internet, televizyon ve radyodur. Telefon ile iletişim halindeyken, uzakta olan bir insanın sesini duyma imkânı sağlarız. Telefonun icadı hemen hemen radyonun icat tarihi ile aynı zamanda olmuştur.

 

İnternet sayesinde de birçok insan birbirleriyle iletişim halinde kalabilmektedirler. İnternet icat edildikten sonra diğer iletişim araçlarının önüne geçmeyi başarmıştır. İnternetin bu başarısı erişim kolaylığı ve belki de tarihte bulunan en önemli icatlardan bir tanesi olmasından kaynaklı olabilir. Televizyona geldiğimiz zaman ise program yapanların, izleyen insan kitlesini monolog bir şekilde iletişim kurması üzerine kurulurmuş bir sistem vardır. En son olarak radyoya gelindiği zaman, dinleme üzerine kurulu bir sistemdir. Radyo programcısı insanlara bir şeyler anlatır, insanlarda bu programları dinlerler.

 

İletişim aracı olarak yazıyı da incelemekte fayda var. Büyük yazarlar, yüzyıllar sonrasıyla bile iletişime geçebilirler. Örneğin, Nazım Hikmet’in şiirleri kendisinin vefatından sonra bile insanlara bir şeyler anlatabilmektedir. Resim bir iletişim aracı mıdır? Bence evet. Resim de bir iletişim aracıdır eski dönemlerde çizilmiş resimlere bakılarak dönem ile ilgili birçok bilgi edinilebilir. İlk ilkel resimler sayesinde, mağaraların içinde kaç gün kaldıklarını, hangi hayvanlar ile savaştıklarını anlatan, ilk insanlar aslında bizler ile iletişim kurmuşlardır. Müzik de bir iletişim aracıdır. İletilen mesajı dinleyene duyguları sayesinde hissettirebilir. Bu örneklerin sayısı artırılabilir. Sizce iletişim araçlarının hangisi daha iyi?

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER