İletişim araçlarının insan ilişkilerini etkilediğini düşünüyor musunuz?

Logo

İletişim araçlarının insan ilişkilerini etkilediğini düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

 

Yaygınlaşan iletişim araçlarının insan ilişkileri açısından olumlu etkilerinin olduğu kadar olumsuz birçok etkisinin de olduğunu düşünüyorum. Özellikle teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir çağda haber alam ve insanlarla iletişim içinde olmak oldukça kolaylaşmıştır. Eskiden posta güvercini, mektup vb. şekilde çok uzun süren iletişim araçlarının yanında artık dünyanın neresinde olursak olalım özlediğimiz bir arkadaşımızın hem sesini duyabiliyoruz hem de canlı olarak görebiliyoruz. Bunlar bizim için büyük bir avantaj gibi görülebilir.

 

Ancak bu iletişim aralarının yanlış ve sorumsuzca kullanılması birçok kişinin arasının açılmasına neden olabildiği gibi birçok kişinin de asosyal bir yapıda yaşamasına neden olmaktadır. Örneğin evindeki bilgisayar ve cep telefonlarıyla sürekli sosyal medya takip eden ve birçok sakıncalı oyunlar oynayan kişilerin zamanla ruhsal sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Daha da ötesi bazı oyunların küçük çocukları intiharın eşiğine getirdiği de son yıllarda görülmeye başlamıştır.

 

Bununla birlikte telefon ve bilgisayar bağımlılığı başlamış olan kişilerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Çocuklar kendilerine sanal dünyalar kurdukları için arkadaşlık kavramını yitirmeye başlamıştır. Bu gibi zararlı etkilerden kendimizi ne kadar iyi koruyabilirsek hem sosyal hayatımız hem de psikolojik durumumuz o derece sağlıklı olacaktır.

 

Bunun yanı sıra haber alma, bilgi edinme ve güncel olayları takip etme gibi faaliyetlerde bulunmakta oldukça kolaylaşmıştır. Artık ödev yaparken birçok kitap karıştırmak yerine hemen internet üzerinden istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER