İletişim araçlarının insanların hayatlarına etkileri nelerdir?

İletişim araçlarının insanların hayatlarına etkileri nelerdir?

 

İletişim araçlarının insanlar üzerinde birçok etkileri olmuştur. Bu etkiler hangi iletişim aracı kullanılırsa kullanılsın o döneme ait izler taşır. Mesela, günümüzde kullanılan iletişim araçlarının çeşitliliği insan hayatları üzerinde ki etkileri de arttırmaktadır. En yaygın kullanılan cep telefonlarının kullanım yaşı neredeyse çocuk konuşmaya başlar başlamaz eline verilen cep telefonuyla iki veya dört yaşlarına kadar inmiştir.

 

Her teknoloji cihazının olduğu gibi cep telefonlarının da insan sağlığı açısından zararlı yanları vardır. Çünkü yaydıkları radyasyon dalgaları insan beynine etki ederek Zaralı birçok etki bırakır. Bu nedenle uzmanlar küçük çocukların cep telefonu gibi cihazlarla çok fazla haşır neşir olmamaları gerektiğinin altını çiziyor.

 

İletişim araçlarının insan hayatına etkilerinden biri de; insan ilişkilerini güçlendirmesi, haberleşmeyi sağlaması ve kişilerin birbirlerinden anlık olarak haber almasını sağlamasıdır. Bu cihazlar kontrollü bir şekilde kullanıldığında insana birçok yararı olabileceği gibi zamandan da tasarruf sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Ama her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan kullanılması durumlarında tabi ki.

 

Birde şunu da belirtmek isterim ki; iletişim araçları bazı durumlarda yalan yanlış haberlerle insanların hayatını olumsuz etkileyebildiği gibi kişilik haklarına da bu kanallar kullanılarak saldırılar yapılmaktadır. Bunların önüne geçmek için yapılan kanuni düzenlemeler olsa da bu tür sıkıntılı durumlarla maalesef karşılaşmakta mümkün. Tüm bu zararlı etkilerden korunmak için günümüzdeki iletişim araçlarının ne amaçla üretildiğini unutmamalıyız ve gerektiği zamanlarda ve gerekli olduğu kadar istifade etmeye özen göstermeliyiz. Böylece hem kendimizi hem de çevremizdeki kişilerin zarara uğramasını önlemiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir