İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin sizde bıraktığı izlenimler nelerdir?

Mevsimlerin, insanların duygu ve düşünce dünyasında farklı etkileri vardır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin sizde bıraktığı izlenimler nelerdir? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

Evet mevsimler insanların duygu ve düşünce dünyasında farklı bir çok etki bırakıyor. Ama biz yine de genellemeyelim. Öyle insanlar var ki dünya umurunda değil. Öyle insanlar var ki yaşadığı sıkıntı ve dertler gözlerini göremez hale getirmiş, mevsimlerin değişiminden bile habersiz bırakmış. İnsanlar neden kendi fikrini tüm insanlığa geneller bilemeyiz bu da ayrı bir felsefe konusu. Ancak insanlığın geneli diyorsak, cümlemizde insanlığın genelinden gerçek anlamada söz etmeliyiz. Çoğunluk diyebiliriz. Ama kapsama girmeyenleri de buna dahil ederek bütün insanlar dememiz yanlış olur. Fikrin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekliliğini hissettirir.

 

İlkbahar olunca mutlu oluyorum açıkçası. İçim içime sığmıyor dışarıda koşmak yürümek hava almak istiyorum. Doğanın insan için yaratıldığını görmek bu mevsimde daha çok belli. Birde yeşillikler ağaçlar çiçekler filizlendi mi dünyalar benim oluyor. İkili ilişkilerimi de etkiliyor. İnsanlara çok iyi davranıyorum. Mutlu olduğum kadar mutlu etmeyi de istiyorum. Ama sonbahar öyle mi ?

 

Önceleri içime kapanıyorum. Severim dersem yalan söylemiş olurum. Dökülen her yaprak tanesi sanki gönlümün üstüne düşüyor da gönül gözümü kapatıyor gibi. Gönlünden nasıl görüyorsun demeyin. Görmek farklı bakmak farklı. Gönlümle bakamasam da görürüm kimi zaman. Sonra esen rüzgarların hoyratlığı vuruyor bedenime. Üşümeye bu mevsimde başlıyorum. Isınması için içilen kahveler mi yetersiz olmasa niye devamlı içelim ki.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER