İnsan Bilgisinin Ayırt Edici Özellikleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İnsan bilgisi, bilgi felsefesi yani epistemoloji alanına dahil olan bir konudur. Spesifik olarak “insan bilgisi”ne geçmeden önce bilgi türlerinin neler olduğu özetlemekte yarar vardır. Bilgi türleri genel olarak öznel ve nesnel olarak ikiye ayrılmıştır. Öznel bilgilerin kapsadığı küme içerisinde dinsel bilgi, sanat bilgisi ve felsefesi bilgi yer almaktadır.

 

Nesnel bilgiler kümesi içerisinde ise teknik bilgi ve bilimsel bilgi vardır. Son olarak sezgi ve deneyim ile elde edilen, kısmen öznel kısmen de nesnel olmak üzere gündelik bilgi türü mevcuttur. Bu bilgileri nesnel ve öznel yapan ölçütler felsefi anlamda sağlam zeminlere oturtulmuştur. Eğer insan bilgisini belli bir kategori içerisinde sınırlandıracak olursak dahil edeceğimiz kategori kesinlikle öznel bilgidir. Burada insan bilgisinin ayırt edici özellikleri bir anlamda öznel bilgi ile nesnel bilgi arasındaki farklar ile tanımlanabilir. Özet olarak kişiden kişiye değişen, evrensel olmayan, deney ve gözleme tabii tutulamayan ve deneysel anlamda yanlışlanamayan bilgilere öznel bilgi deriz. Bu bilgiler doğrultusunda felsefe, sanat, din ve gündelik anlamda çeşitli akıl yürütmeler ve fikirlere sahip olabiliriz.

 

Genel anlamda ifade edilecek olursa öznel bilgilerin daha çok metafizik anlamda olduğu söylenebilir. Varlığını nesnel olarak görebildiğimiz ve deneysel anlamda iletişim kurabildiğimiz alanlarda öznel bilginin bir niteliği yoktur. Ancak deney ve gözlemlerden elde edilen bilgileri yorumlama ve anlamlı örüntüler oluşturma hususunda öznel bilgiye sıkça başvurulduğu görülür.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER