İnsan faktörü bilim ve hayat ilişkisini nasıl etkiler?

İnsan faktörü bilim ve hayat ilişkisini nasıl etkiler?

İnsanlar, bilimsel gelişmeler ve bu gelişmelerin etkileri konusunda düşünmüş ve konuyla alakalı farklı iki görüş ortaya çıkmıştır. Bir gurup bilimin faydalı olduğu yönünde fikir bildirirken diğer bir gurup ise bilimsel gelişmelerin insanlığa birçok zararının dokunduğunu öne sürmüştür.

 

İnsanoğlu sürekli yeni bilgi ve gelişmelerinde peşinde koşmakta, yeni buluşlar icat etme gayretiyle her dönem farklı teoriler üretmektedir. Bilimsel bilginin geldiği noktada ayrıca şu söylenebilir; insanlar için bir dönem değerli ve kıymetli olan bir bilgi, başka bir dönemde değersiz olarak kabul edilebilmekte. Bunun en büyük nedenlerinde biri ise, gelişen teknolojik gelişimlere ve yapılan bilimsel araştırmalardır.

 

Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde sağlıktan, eğitime, ekonomiden tüm bilişim teknolojilerine kadar her alanda insanoğlu çığır açacak buluşlar gerçekleştirmiştir. Bulunan her yeni bilgi insanın hayatını kolaylaştıracak nitelikte olduğu için insanoğlu bilimden asla kaçamaz.

 

Bilimin inşalara zararlı olduğunu ileri süren görüş aslında bazı konularda haklıdır. Her ne kadar bilimin gelişimiyle birlikte inşaların konforlu hayat şartlarına kavuşmuş olsalar da edinilen bilgilerin savaşlara, iç karışıklıklara ve sağlığı tehdit ettiği de bir gerçektir. Bu nedenle bilimi tamamen kötülemek veya bilimi çok üstlere çıkarmak yanlış olacaktır. Objektif bir bakış açısıyla olaya baktığımızda kullanılacak bilimsel yöntem ve gelişimlerin insanların hayatını olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğine bakılması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir