İnsan, sevdiği için ne gibi fedakarlıklar yapabilir?

Fedakarlık kelime anlamı olarak, bir amaç için, gerçekleşmesi arzulanan bir şey uğruna, kendi çıkarlarını bir kenara bırakmaktır. Pek çok insan sevdikleri uğruna kendinden bazı ödünler verir, bir şeylerden, hem de çok istese bile, vazgeçebilir. Sevginin doğal akışı içerisinde bunlar olağan şeylerdir. Fedakarlığın boyutları da önemli değildir aslında. En sevdiğiniz yemeğin son lokmasını onun için ayırmak da fedakarlıktır, o istemiyor diye başka şehirden aldığınız iyi bir iş teklifini geri çevirmek de.

 

Sevginin doğasında fedakarlık vardır zaten. Eş anlamı özveri olan bu kelime, sevgi uğruna güçlükleri ve sıkıntıları göğüslemektir. Sırf kırılacak diye dilin ucuna gelen kelimeleri yutmak bile bir fedakarlıktır esasında. Pek çok insan, fedakarlık dendiğinde büyük şeyler beklediği için korkarak yaklaşırlar bu kavrama. Fedakarlık yapmak demek, sevilen için kendini yitirmek demek değildir. Gerektiğinde onun için ona karşı olmaktır mesela fedakar olmak. Onun iyiliği için onu kaybetmeyi bile göze almak. Kısaca, onu düşünerek attığınız her adım, kendinizin zararına olsa bile, fedakarlıktır. Burada sevilen kişiyi üstün tutmak söz konusudur.

 

Hayatımıza giren pek çok insanı sevebiliriz fakat her sevilen için aynı derecede özveri göstermeyiz. Bir anne, çocuğuna duyduğu sevgi için canını bile feda edebilirken bir sevgili en küçük ricada sırtını dönebilmektedir. Sevginin sürebilmesi için tahammül ve fedakarlık gerekir. Bunlar sağlandığı takdirde de sevgi artarak devam edecektir. Küçük büyük herkes, kendi sevgisi ölçüsünde sevdiği için birtakım fedakarlıklar yapacaktır. Bundan daha doğal bir şey yoktur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER