Hayvanlar bizim için neden önemlidir?

Hayvanlar bizim için neden önemlidir? Açıklayınız.

Hayvanlar insanların yaşamları açısından önemi büyüktür. Evren bir düzen ve denge içindedir. Bu dengenin aksamadan yürümesi için birçok etken vardır. Bu etkenlerden biri de hayvanların doğadaki varlıklarıdır.

 

Hayvanlar, insanlar için en iyi besin maddesidir. Birçok hayvanın etinden, sütünden, yumurtasından faydalanırız. Bu hayvansal gıdalar insan vücudu açısından oldukça büyü bir öneme sahiptir. İnsan vücudu için gerekli olan çok sayıda proteini başka gıdalardan almamız mümkün değildir.

 

Örneğin, bal, süt, yumurta gibi besinler özellikle çocukların vücut gelişimlerini tamamlamaları için olmazsa olmaz gıdalardır. Böylece çocuklar hem sağlıklı bir vücuda sahip olur hem de zihinsel gelişimleri hızlanır.

 

Hayvanların bazılarının da derileri insanla için önemlidir. Böylece insanlar için giysi ev eşyası vb. ihtiyaçları yine bu hayvanlardan karşılanır. Örneğin koyunun yününden ip yapılıp daha sonra kumaş dokuması yapılır ve giysi ihtiyacımız karşılanır. Aynı şekilde büyük baş hayvanların da derileri çanta, ayakkabı ve diğer eşyaların üretilmesinde kullanılır.

 

Teknoloji gelişmeden önce hayvanlar insanların yolculuklarında hem binek hem de eşya taşımasında kullanılmıştır. Bununla birlikte toprağın verimli hale gelmesi için tarlalarının sürülmesinde yine hayvanlar insanların en büyük yardımcısı olmuştur.

 

Günümüzde hayvanlar kimsesiz kişiler içinde en güzel arkadaşlardan biri olmaktadır. Evinde bu hayvanlarla yaşayan insanlar hem hayvanların sokakta kalmasını önlemiş oluyor hem de yalnızlıkları bu sadık hayvanlarla bir nebze de olsun azaltmaya çalışıyorlar.

 

Bunlar dışında da daha birçok hayvanın hem insanlara hem de doğaya birçok faydası vardır. Bu nedenle hayvanları her fırsatta korumalı ve onların insan hayatında ki önemini asla unutmamalıyız ve unutturmamalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER