İnsanı Değerlerin Toplumun Genelinde Zayıflamasıyla Yaralanma ve Öldürme Olaylarının Artması Arasındaki İlişki

İnsani değerlerin toplum genelinde zayıflamasıyla yaralama ve öldürme olaylarının artması arasındaki ilişkiyi arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

İnsanların huzurlu, mutlu ve güven içinde yaşaması için bazı insani değerler ön plana çıkmaktadır. Bu değerlere duyulan saygı insanların daha rahat yaşamasına olanak sağlamaktadır. İnsani değerler eşitlik, özgürlük, kardeşlik, adalet, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve dayanışma insanlara verilen ortak değerlerdir. Bu değerlere duyulan saygının kaybedilmesi toplumun bozulmasına en büyük etkendir. Bozulan toplumda hırsızlıkta görülür cinayette çünkü tek bir değerin bile bozulması insanlar arasında çatışma çıkmasına etkendir.

 

  • Özgürlük; her insan özgür doğar ve özgür yaşama hakkında sahiptir. Bazı kişilerin çıkıp bunu engellemeye çalışması insanlar arasındaki güveni zedelemektedir.
  • Eşitlik; insanlar toplum içinde eşit haklara sahiptir. Eğitim hakkından, barınma hakkına kadar her konuda eşitlik söz konusudur. Son zamanlarda bu değerin ihlal edilmesi insanların ezilmesine sebep olmaktadır.
  • Adalet; kanun önünde herkes eşit haklara ve yargılanma hakkına sahiptir. Statü ve mevki doğrultusunda ihlal edilen bu hak daha büyük haksızlığın meydana gelmesine etkendir.
  • Hoşgörü; insanların yaşamları, davranışları, kazançları, özel hayatları kendilerini ilgilendiren kavramlardır. Üstümüze vazife olmadan girilen işlerin sonucu ortaya karmaşa çıkmaktadır.
  • Dayanışma; Hem toplum olarak hem de dini vazife olarak dayanışma bizim için önemli konulardan biridir. Komşusu aç iken uyuyamayan Peygamberin ümmeti olarak üstümüze düşeni ne kadar yapıyoruz. Bozulan toplumun her bir zerresinde bizim davranışlarımızın önemi vardır. İnsanlar üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirdiği zaman hem düzen hem eşitlik hem huzur sağlanmış olacaktır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER