İslam’ın Aileye Verdiği Önem

İslam’ın Aileye Verdiği Önemi Belirterek Kısaca Açıklayınız

Aile; anne, baba ve çocuktan oluşan ve toplumu meydana getiren en küçük birimdir. İslam dini için aile en önemli unsurlardan biridir. Aile insanların evlenerek çoğalabilmeleri için helal kılınmıştır. Bir genç evlenmek istediği zaman usulüne uygun olarak nikâhını kıyarak aile olabilir. Ardından helal dairede mutlu bir yaşam sürerek çoğalma arzusu ile çocuk sahibi olunur. Aile çocukların gelişi ile daha da büyümektedir. İnsanlar inançlarını, değerlerini, gelenek ve göreneklerini, terbiyelerini ailelerinde almaktadırlar.

 

Aile yetiştirdiği çocukları nasıl terbiye eder ise topluma o kadar faydalı insanlar olabilmektedirler. Toplumun huzuru için aile en önemli kavramların başında yer almaktadır.

Anne ve babaların çocuklarına verdiği terbiye ve eğitimler çok önemlidir. İslam dinide bu eğitimleri ve terbiyeyi oldukça önemsemektedir. Ailesinden doğru eğitimi alan her birey topluma daha faydalı olmaktadır.

İslam dininde aile büyüklerine verilen değerlerde önemli bir yere sahiptir. Saygı ve sevgi olan dinimiz anne baba hakkı ve evladın anne babası üzerinde bulunan hakları konusunda da oldukça hassas bir anlayışa sahiptir.

 

İyi bir Müslüman huzuru ve sevgiyi sadece helal dairesinde ve ailesi ile bulmaktadır. Helal daire insanları haramdan korur ve günaha yaklaşmaktan alıkoyar. Huzurlu bir aile yaşantısı olan Müslümanlar topluma faydası dokunan iyi insanlar olmaktadırlar. Dinimiz iyi bir müslümanın her konuda örnek olması gerektiğine vurgu yapmaktadır ve en iyi örnek olunabilecek konuların başında da aile yaşantısı gelmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER