İnsanı diğer insanlardan ayıran bireysel farklılıklara beş örnek veriniz.

İnsanı diğer insanlardan ayıran bireysel farklılıklara beş örnek veriniz.

 

Fizyolojik özellikleri, karakteri, aile ortamı, inançları vb. etkiler dolayısıyla tüm insanlarda birbirlerinden farklı özellikler bulunmaktadır. Ancak en genel çizgilerle insanları diğer insanlardan ayıran en temel özelliği, daha çok vicdani durumuna bağlı olarak geliştirmiş olduğu karakterine dayalı özellikleridir. Bu anlamda insanı diğer insanlardan ayıran temel özellikleri saygılı olması, diğer insanlara karşı dürüst davranması, adaletli olması, ahlak sahibi olması ve vatanına hayırlı olabilmek için çabalaması şeklinde örneklerle sıralayabiliriz.

 

Eğer bu durumu fizyolojik boyutu ile ele alacak insanların her biri bu anlamda birbirinden farklı fiziksel özelliklere sahiptir ve benzer nitelikler söz konusu olsa bile öne çıkan ayırt edici farklılıklar da mutlaka söz konusudur. İnsanı diğer insanlardan ayıran fizyolojik özelliklerden söz edecek olursak;

 

1) Göz Rengi: Her insan farklı farklı göz rengine sahiptir. Kiminin gözü mavi iken kimininki kahverengi, siyah ya da ela olabilmektedir.

 

2) Ten Rengi: Tüm insanlar ve hatta faha geniş bir tabirle tüm toplumlar farklı ten rengine sahiptirler. Kimi esmer ten rengine sahipken kimileri ise sarışın ya da kumral olabilmektedir.

 

3) Saç Şekli: Tüm insanların saçının dokusu, rengi ve biçimi birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi düz ve sarı bir saç şekli ve rengine sahipken kimi de kıvırcık ve siyah saç şekli ve rengine sahiptir.

4) Kilo ve Boy: Herkes farklı bir boy ve kilo yapısına sahiptir.

 

5) Vücut yapısı

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER