İnsanlar Birbirine Borç alıp Verirken Nelere Dikkat Etmelidir?

İnsanlar Birbirine Borç alıp Verirken Nelere Dikkat Etmelidir? Fikirlerinizi Defterinize Yazınız.

Günümüzde insanların maaşları yaşamlarını sürdürecek kadar verilmektedir. İnsanlar başka bir sorun ile karşılaştıklarında maalesef paraları olmadığı için yakın çevrelerinden borç istemektedirler. Eğer biri sizden borç istiyor ise kişinin daha önceki dönemlerde sizden veya başkasından aldığı borçları ödeyip ödemediği konusunda ufak bir değerlendirme yapınız. Eğer parayı alıp geri ödemiyor ise ona vereceğiniz paranın size geri dönmeyeceğini bilmeli ve kararınızı bu detaya göre vermelisiniz.

 

Borç verdiğiniz kişiyi her gördüğünüz yerde markaja alarak yahut manalı bir ses tonu ile konuşarak psikolojik olarak ezmemelisiniz. Gerçekten ihtiyacı olmasa hiç kimse bir başkasına muhtaç olmak istemez. Bu sebeple her zaman nasılsa ilişkiniz lütfen aynı doğrultuda devam ediniz. Zaten borcu olan kişi sizi gördüğünde yeteri kadar mahçuplanır ve borcu aklına gelir.

 

Borç aldığınız veya verdiğiniz kişi hakkında sağda solda incitici şekilde konuşmamalısınız. Bu insanların ahlakına yakışan bir davranış değildir. İleride bu konuşmalar bir şekilde kişiye ulaşır ve hoş olmayan durumlar söz konusu olabilir.

 

Borcu olan siz iseniz, borç aldığınız kişiye hangi tarihe kadar ödeme yapabileceğinizi kesinlikle söylemelisiniz. Eğer ki söz verdiğiniz zamanda ödemenizi yapamayacak iseniz dürüst bir şekilde sebebi ile birlikte bunu borç aldığınız kişiye söylemelisiniz. Yahut paranın bir kısmını denklemiş iseniz iyi niyet göstergesi olarak toparladığınız miktarı borç aldığınız kişiye vermelisiniz. Unutmayın ki borç veren sadece parasını kaybeder. Ancak borcunu ödemeyen ve yalan söyleyen kişi onurunu ve haysiyetini kaybeder.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER