İslam Ahlakı Deyince Ne Anlıyorsunuz?

İslam Ahlakı Diyince Ne Anlıyorsunuz? Fikirlerinizi Defterinize Yazınız.

Allah kullarını yaratırken akıl vermiştir. Bu akıl ile kullarının iyi, kötü, doğru ve yanlışı ayırt etmek istemektedir. Doğru ve Allah’ın rızasını kazanacak davranışta bulunan kullara cennet vaat edilmektedir. Ayrıca Dünya üzerinde yaratılmış olan tüm dinler ahlak üzerine kurulmuştur. Allah insanlara dinleri öğretmeleri için pek çok peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler iyi güzel ve doğru olanı yayınlaştırarak kötü olan davranışlardan uzak kalınmasını öğretmeye çalışmışlardır. Dinin temelinde var olan ahlak kesinlikte din ile bir bütündür. İslam dini güzel ahlak temeli üzerine kurulu bir dindir.

 

İslam ahlakı deyince akla ilk olarak dinin emrettiği gibi yaşamak gelmektedir. Ayrıca peygamberimizin yaşayış tarzını kendine örnek edinerek yaşamak olarak değerlendirilebilir. Müslümanlar toplumda ahlakları ile örnek teşkil edecek olan kişilerdir.

 

İslam ahlakı denildiğinde doğruluk ve dürüstlük, gıybet etmeyen din kardeşini kollayan, yardımlaşan, zinadan uzak duran ve emredilen gibi yaşayan ve ibadetlerinin tamamını yerine getirmek haram ve helal de oldukça hassas olmak gelmektedir. Bir Müslüman’ı ahlaklı yaşamaya yönelten duygu içindeki iman duygudur. Güzel ahlak da bu nedenle bir beklenti yâda çıkar karşılığı kulların yapabileceği bir davranış değildir. İrade ve sabır gerektiren konular ile ahlakınız sınanabilir. Ancak İslam ahlakı kesinlikle nefse hükmederek Allah rızasını kazanmaya dayanmaktadır. İslam ahlakını tüm hayatına uygulayan bir Müslüman bazı basit dünyevi zevklerden uzak kalmış olsa da cennetin kapılarını aralayacağını kesinlikle aklından çıkarmamalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER