İnsanlar cep telefonunu nasıl ve hangi amaçlar için ve nelere dikkat ederek kullanmalı?

“İnsanlar cep telefonunu nasıl ve hangi amaçlar için ve nelere dikkat ederek kullanmalı?” sorusu ile ilgili düşüncelerinizi sözlü olarak açıklayınız.

 

Çığ gibi büyüyen cep telefonu kullanma alışkanlığı maalesef Türkiye’de rekor düzeylere ulaşmış durumda. Cep telefonunu icat eden ve geliştiren ülkelere baktığımızda o ülkelerde cep telefonlarının çok sınırlı bir şekilde kullanıldığını görürüz. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler de ise, gerek özenti gerekse sosyal bir faktör olarak her geçen gün cep telefonu kullanma yaşı azalıyor ve bir ailede en az üç dört adet cep telefonu bulunabiliyor.

 

İnternet bağlantılı olarak üretilen akıllı cep telefonları oldukça da yüksek fiyatlara satılıyor. Hem pahalı hem de lüks olarak nitelendirebileceğimiz bazı markalar ise rekor ücretlerde alıcı bulabiliyor. Bu da ilginç ir sosyolojik faktör olarak karşımıza çıkmakta. Şimdi geleyim cep telefonun nasıl ve hangi amaçlarda kullanılması ile ilgili düşüncelerimi belirtmeye:

 

  • Cep telefonu kullanırken birçok faktörü göz önüne alarak kullanmalıyız. Özellikle kendimizi cep telefonuna kaptırmamalıyız.
  • Sadece bir iletişim aracı olduğunu ve gerekli olduğu durumlarda kullanılması gerektiğini aklımızdan hiç çıkarmamalıyız.
  • Sosyal medya kullanıyorsak cep telefonumuzdan belli saat aralıklarında takiplerimizi yapabiliriz.
  • Cep telefonumuzu kullanmadığımız zamanlarda elimizde tutmamalı ve farklı bir yere koymalıyız.
  • Hele de yatarken kesinlikle başucumuza bırakmamalıyız. Çünkü yaydığı manyetik dalgalardan sağlığımız olumsuz olarak etkilenebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir