İnsanlar yerleşecekleri bölgeleri seçerken neye göre hareket ederler?

Logo

İnsanlar yerleşecekleri bölgeleri seçerken neye göre hareket ederler? Söyleyiniz.

 

İnsanların yerleşecekler yerleri seçerken dikkat ettiği hususlar bence yerleşme nedenlerine göre değişiklik gösterir. Şöyle ki; terör ve savaş olaylarından dolayı farklı bölgelere yerleşmeyi düşünen kişiler çok fazla bir kriter aramazlar. Onların önceliği güvenli ve huzurlu bir ortamdır. Bundan sonra diğer seçenekleri dikkate alırlar.

 

Ancak ekonomik sebeplerle yer değişikliği yapmayı düşünen kişilerin önceliği güvenlik ve huzur olsa da, onlar iş olanaklarının çokluğuna, ekonomik faktörlere, ev kiralarına, eğitim kurumlarının çeşitliliğine, ulaşım imkânlarına bakarak tercih yapmayı uygun görürler.

 

Eskiden insanlar su kanallarına ve tarım arazilerinin verimliliğine de baksa da günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte ilk kriter daha iyi şartlar yaşamak için ekonomik etkenler önceliklidir diyebilirim.

 

Bazı kişilere şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak ve daha güzel bir emeklilik hayatı sürmek için yerleşecekleri bölgelerin doğal güzelliklerine bakarlar. Öğrenciler sosyal hayatın çeşitliliğine ve alacakları eğitimin kalitesini göz önünde bulundurarak farklı bir bölgeye gitmeye karar verirler.

 

Tüm bu belirttiklerim gibi insanlar hayat döngülerini kendilerinin belirledikleri amaca göre yaşamak isterler ve tüm bunları değerlendirerek bir karar verirler. Bu verdikleri karar neticesinde de yaşamak istedikleri yerleri belirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER