Seyahat özgürlüğümüzün kısıtlandığı bu gibi durumlarda yaşayabileceğimiz olumsuzluklar neler olur?

Logo

Seyahat özgürlüğümüzün kısıtlandığı bu gibi durumlarda yaşayabileceğimiz olumsuzluklar neler olur? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

 

İnsanların seyahat etme özgürlüklerinin elinden alınması en başta psikolojik olarak çok etkilenmelerine neden olur. Daha sonra ekonomik ve sosyal olarak da olumsuz etkileri görülür. Baskı altında tutulan insanlar kendilerin esir gibi hissedecekleri için ruhsal sorunlar yaşamaya başlar ve bu durumu çevrelerine de yansıtırlar. Böylece toplumsal kargaşa yavaş yavaş kendini gösterebilir.

 

İnsanın içinde özgür olma duygusu vardır. Bu da zaman zaman farklı yerlere seyahat etmek istemelerini ortaya çıkarır. Seyahat etmeleri kısıtlandığında istedikleri eğitimi alamayacakları gibi son gelişmelerinde uzağında kalacaklardır.

 

Ayrıca beslenme, giyinme ve barınma gibi ihtiyaçlarını almak için insanların özgürce dışarıya çıkması ve istedikleri yerlerden alışveriş yapma imkânına sahip olması gerekir. Bunun aksi bir durumda kölelik düzeni hakim olur ve bu da insanların daha içe kapanık veya daha agresif davranışlar sergilemelerine yol açabilir.

 

Kısacası insan hak ve özgürlükleri bağlamında değerlendirecek olursam kişilerin seyahat etme özgürlüğünün kısıtlanması demek geriye dönüş ve ilkelliğe tekrar adım atılmış olur. Çağın gerektirdiği hiçbir yenilikten haber alınmayacağı gibi sağlık ve eğitim alanlında yapılan yenilikleri takip etmek imkânsızlaşır. Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun. Asla seyahat özgürlüğü engellenemez.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER