İnsanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için neler yapılabilir?

İnsanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için neler yapılabilir?

 

Beklenmeyen bir kaza ya da yaralanma durumlarında, kriz hallerinde, arama kurtarma faaliyetlerinde insanların hizmetlerine sunulan acil servis hizmetleri, ülkemizde günün 24 saati ulaşıma açık olarak hizmet sunmaktadır.  Acil servis hizmetleri, ülkemizde 112 telefon numarası üzerinden ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ancak ne yazık ki insanlık için büyük bir hizmet ağı olan 112 acil servisi, bugün bazı bilinçsizler tarafından; gereksizce meşgul edilmektedir. Bu önemli hizmetin bu şekilde gereksiz durumlar için meşgul edilmesi; yardıma ihtiyacı olan pek çok vatandaşı mağdur etmekte ve bunun yanı sıra bu serviste çalışan görevlileri de zor durumda bırakmaktadır.

 

Gerek vatandaşın mağdur olmaması, gerekse görevlilerin zor durumda kalmamaları adına insanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için birtakım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bunun için her şeyden önce toplumun bilinçlendirilmesi öncelikli bir önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda reklamlar yapılabilir, halkın bu anlamda bilinçlendirilmesini sağlamak adına konferans ve sempozyum gibi etkinlikler düzenlenebilir ve geniş halk kitlesine hitap eden eğitimler verilebilir. Tüm bunların yanı sıra acil servis numarasının öneminin anlaşılmasını sağlamak adına hastane ziyaretlerinin arttırılması da gerekmektedir.

 

Ülkemizin her bir yanında, geniş kapsamlı bir şekilde acil servis hizmetleri sunulmaktadır. Zira hem karada, hem havada ve hem de denizde acil servis hizmetleri aktif bir şekilde sunulmakta ve hasta nakil hizmeti gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir