Anne babalar televizyon kullanımında çocuklarının yanlışlarını düzeltmek için neler yapmalıdır?

Anne babalar televizyon kullanımında çocuklarının yanlışlarını düzeltmek için neler yapmalıdır?

 

Artık her evin tabii bir üyesi halini alan televizyonlar, gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiş, küçükten büyüğe herkese hitap etmesi dolayısıyla da vazgeçilmez bir niteliğe sahip olmuştur. Eğitici, öğretici, gündelik yaşamdan haber veren ve bilgilendirici yönleriyle faydalı bir özelliğe sahip olan televizyonlar, aynı zamanda olumsuz örnek teşkil eden ve istenmeyen görüntüler ortaya koyabilmesi dolayısıyla da zararlı bir aygıt olarak değerlendirilebilirler. Bu nedenle özellikle çocuklar için evde izlenen programlar mutlaka kontrol altına alınmalı, çocukların televizyonu nasıl, ne şekilde ve ne süreyle kullandıkları bir düzene koyulmalıdır.

Anne babaların, televizyon kullanımında çocukların yanlışlarını düzeltmek için birtakım tedbirler almaları gerekmektedir. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 

Televizyonun, aile bireyleri tarafından sürekli olarak izlenmesi belli bir planlama yapma zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu nedenle günün belli bir saatini televizyon için ayarlamak en doğrusu olacaktır. Televizyon sadece günün belirlenen saatlerinde açılmalı, uyuma saatleri belirlenmelidir. Belli saatlerde izlenen televizyon programları eğitici ve öğretici nitelikte olmalı, çocuklara uygun olan programlar tercih edilmelidir.

 

Televizyonun uzun süre izlenmesi, fiziki birtakım zararlara da yol açmaktadır. Bunların en basta geleni erken yaşta göz problemlerinin ortaya çıkmasıdır. Buna bağlı olarak sağlık problemlerinin küçük yaşlarda ortaya çıkması, kalıcı problemlere yol açabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı gerek fizyolojik gerekse bilişsel ve psikolojik sağlık açısından özellikle çocuklar için televizyon kullanımı çok servest bırakılmamalı, yetişkinler kontrolünde olmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER