İnsanların doğal ortamı değiştirip ondan yararlandığı durumlara çevrenizden örnekler

İnsanların doğal ortamı değiştirip ondan yararlandığı durumlara çevrenizden örnekler veriniz.

 

İnsanların kentleşmeye bağlı olarak doğal ortamları değiştirdikleri görülebilmektedir. Doğal ortamda var olan bitki örtüsünü tahrip ederek, yerine beton blokları koyması durumu söz konusu olabilmektedir. Genel olarak işlevsel yapıların bu noktalara dikilmesi durumu da görülebilmektedir. İnşa edilen mekanların farklı farklı insani faaliyetleri destekleyerek son derecede de işlevsel olduğu da görülebilmektedir. Ancak tek olumsuz yönü doğal ortamları azalarak aynı tip unsurların bir arada bulunmasının gitgide artış gösteren bir faaliyet olarak da adlandırılabilecektir. İnsanların daha çok istekleri doğrultusunda şekillenecek olan bu tip bina ya da tesisler tamamen işlevsel olmasından kaynaklı olarak da etkisini gösterebilecektir.

 

Doğal ortamın değişmesi aşamasında alışveriş merkezleri, mesire yerleri, sanayi tesisleri ve konutlar yapılabilmektedir. İnsanların tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına etkin olan bu tip noktalara yollar ve köprüler de eklenerek en iyi şartlarda yaşamalarına olanak veren bir yaşamı ortaya koyabilmek için gerekmektedir. İnsanlar en üst standartlarda yaşamak için bu tip uğraşlar içerisinde yer alsalar bile öte yandan yıkıcı bir tavrı ortaya koyarak doğal ortamlarını mahvedebilme aşamasında da oldukça başarılı olarak görülebilmektedir.

 

Sanayi ve tarım bölgeleri de beşeri faaliyetleri de her ne kadar insanların etkili bir üretimi ortaya koymalarını sağlasa da doğal ortamı büyük çapta etkileyerek insanların müdahale ettiğini de gösterebilecek hususlar olarak adından söz ettirmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER