İnsanların kendi sağlığını ilgilendiren olayları önceden tahmin edebilmesi mümkün müdür?

Logo

Günümüzde meteoroloji uzmanları havanın nasıl olacağını yüksek oranda doğru tahmin edebilmektedir. İnsanların da kendi sağlığını ilgilendiren olayları bu şekilde önceden tahmin edebilmesi mümkün müdür?

 

Hava durumu tahmin etmek meteoroloji uzmanlarının işleridir. Bu durum hakkında gerekli tahminler havanın özel olarak kontrol edilmesi ile gerçekleşmektedir. Uzmanlık isteyen bu alan sadece okumakla değil aynı zamanda daha nitelikli bilgilerin oluşması için aletler gerekmektedir. Bu aletlerin uzman kişilerle bir araya gelmesi sonucunda hava tahminleri kesin şekilde yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişiler de bu tahminleri yapabilmektedir. Bunlardan en sık karşılaştığımız durumlar gece gökyüzünde görülen yıldızlar sayesinde olmaktadır. Eğer gece net bir gökyüzü ve yıldız görüyorsak bu yıldız popülasyonun fazla olmasından dolayı ertesi gün havanın güneşli olabileceği tahmini yapılmaktadır.

 

Sağlık açısından bakıldığından ise en sık karşılaşılan durumlardan biri de genellikle yaşlılarda görülür. Ancak günümüzde bu durum az da olsa gençlerde de karşımıza çıkmaktadır. Romatizmal hastalıklarda özellikle de eklem bölgelerde yaygın ağrılar görülmektedir. Sürekli olmasa da bu ağrılar kişileri dönem dönem rahatsız etmektedir. İşte bu dönemlerde havanın neminin arttığı da görülmektedir. Nem, romatizmal hastalıklar için rahatsız edici bir ortamdır. Bu yüzden de kişilerin özellikle ağrılarının arttığı gözlenmiştir. Hatta hava neme doyduğunda yağış başlar ve bu süreçten sonra ağrılarda bariz bir şekilde azalma gözlenmektedir. Sadece iltihaplı hastalıklar ya da romatizmal hastalıklarda değil bununla birlikte kalp hastalarında da nem ve sıcaklık değişimlerine karşı hassasiyet görülmektedir. Baş ağrısı gibi problem yaşayan kişilerde, migren ve sinüzit ataklarında da sıklıkla hava durumları ile ilgili olduğu kanıtlanmıştır. Bu kişiler içerisinde bulunduğu şartlara uyum sağlama konusunda da adaptasyon sürecinden geçmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER