Kişisel Bakım İçin Neler Yapmalıyız?

Kişisel Bakım İçin Neler Yapmalıyız?

 

Sağlıklı bir hayat sürmek için kişisel bakımımızı düzenli ve doğru bir şekilde yapmaya özen göstermeliyiz. Bununla birlikte okul, alışveriş merkezi ve ulaşım araçları gibi birçok alanda toplumla içe içe yaşamak zorumdayız. Bu tür yerlerde bulunduğumuzda diğer insanları rahatsız etmemeliyiz. Çünkü düzenli bir şekilde kişisel bakım yapmazsak vücut kokumuz diğer insanları da rahatsız edebilir.

 

Kişisel bakımımız için yapmamız gerekenleri şöyle özetleyecek olursam;

Öncelikle her duyduğumuz veya her okuduğumuz kişisel bakım yöntemlerini uygulamaktan kaçınmalıyız. Çünkü vücudumuz sağlımız için önemlidir ve bunun için deneme tahtası değildir. Özellikle karı-koca ilaçları diye tabir edilen birçok tavsiyeden kaçınmalıyız. Bunların bilimsel kanıtları olmadığı için daha sonra tehlikeli sonuçlarla karşılaşabiliriz. Sağlık her şeyden önemlidir ve kaybedildiğinde tekrar geriz kazanmak zaman alabilir. Kişisel bakım için yapmamız gereken başlıca işlemler için şunları söyleyebilirim:

 

  • Düzenli olarak bir banyo yapma alışkanlığı edinmeliyiz.
  • Yaşadığımız ortamı temiz tutmaya özen göstermeliyiz.
  • Saç, tırnak ve ayaklarımızın temizliğini aksatmamalıyız.
  • Düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Günde en az iki defa.
  • Sağlıklı olmak için sporu hayatımıza sokmalıyız.
  • Kullanacağımız kişisel bakım ürünlerinin kimyasal içerikli olmamasına özen göstermeliyiz. Bu kimyasal ürünler yerine doğal ve bitkisel ürünleri tercih edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir