İnsanların sizi hangi özelliklerinize göre değerlendirmelerini istersiniz? Neden?

Logo

Karakter için çokça anlatılan bir kıssadan bu konuya giriş yapmak istiyorum. Karakteriniz 1 ‘dir geri kalan özellikleriniz ise 0’dır.  Siz biri koymadıktan sonra var olan tüm özellikleriniz 0 olarak bir değer oluşturmaz. Bu kıssayı hatırladınız mı? İnsanların sizi tanımasını istediğiniz özellikleriniz içinde var olması gerek birincil özellik karakteriniz olmalıdır.

 

Neden karakter?

Hayatın içinde küçüklü büyüklü birçok olay ve olgu var olur.  Bütün bunlar inancınıza yahut tercihlerinize göre şekillenir size sınav olarak sunulur. Ve bu sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeniz için en başta sağlam bir karaktere ihtiyacınız vardır. Sizin konunuz geçtiğinde, insanların düzgün olarak tanımladığı o insan olabilmek size hayatın içerisinde sürekli artılar kazandıracak ve kayıplarınız için gereğinden fazla üzülmenize ve yıpranmanıza izin vermeyecektir. Sağlam bir karakteriniz olduğunda bilirsiniz ki, siz bunun da üstesinden gelebilirsiniz. Siz zaten bir iseniz istediğiniz zaman diliminde kendinize özellikler ekleyebilirsiniz. Ama işte o bir olmadığında ne yaparsanız yapın gerek toplumda gerek hayatın içerisinde bir değer intikal edemezsiniz.

 

Elbette tercihleriniz doğrultusunda karakteriniz değil paranızla da değerlendirilmek ya da mevcut imkânlarınızla değerlendirilmekte isteyebilirsiniz. Âmâ bu noktada dikkat etmeniz gereken bir detay vardır insanın sonradan edindiği tüm varlıklar yitip gidebilir ve birey her şey gittiğinde yine kendisi ile baş başa kalır. Esas yatırım yapılması gereken akıl, bilim ve ruh yolunda gerekli yatırımları yapmadığınız da madde ile sahip olduğunuz tüm varlığı kaybettiğinizde derin bir buhrana düşebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER