İnternetin yararları ve zararları nelerdir?

İnternetin yararları ve zararları nelerdir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Internet hem eğitim hem de iletişim açısından insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük keşfidir. Bir tıkla dünyanın bir ucundan öteki ucuna ulaşabilirsin. Bu sayede çok uzakta bulunan insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Bilmediğiniz yeni bir dili kolayca öğrenebilirsiniz. Hiç gitmediniz yerleri fotoğraflarda videolarda görebilirsiniz. Kısacası kendinizden yeni bir insan yaratabilirsiniz. Hal böyle olunca internetin kullanımı günden güne artmıştır. Bu artış ne kadar olumsuz taraf için yararlı olsa da internetin olumlu tarafının da artmasına katkı sağlamıştır.

 

Bu katkı sonucunda insanlar için yeni bir başlangıç fırsatı olmuş, hiç gidemedikleri okulların bilgilerini internetten bulabilmişlerdir. İnternet yararı kadar zararı olan da bir yer. Çocukların bilmedikleri sitelere kesinlikle girmemeleri ve kötü yabancı insanlarla iletişime geçmemeleri gerekmektedir. Çocuklar sadece eğitim ve eğlence amaçlı interneti kullanmalıdırlar. Çoğunlukla eğitim amaçlı kullanan çocuklar daha çok mutlu ve başarılı olabilirler. İnternet aynı zamanda birçok sağlık örgütünün de birleşmesine yol açmıştır. Bu sayede hastalıkların tedavileri daha kısa sürede yayılabilmiş ve hastalıklardan zarar gören insan sayısı azalmıştır. Buna göre interneti faydalı kullanmak bireyin gelişimi ve bilinci açısından en iyi olanıdır. İnternet doğru kullanıldığında oldukça faydalıdır.

 

İnterneti doğru kullanmaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde bize yarardan çok zarar verecek bir keşiftir. Bu keşfin sonucunda birçok ülke vatandaşı birbirini tanıyabilmiş ve arkadaşlık kurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir