İslam’ın inanç esasları nelerdir? Araştırınız.

Logo

İslam’ın inanç esasları nelerdir? Araştırınız.

 

İslam’ın inanç esasları toplamda altı tanedir. Bunlar Amentü’de geçmektedir. Bu altı unsur İslam dinine olan inancın özünü oluşturur. İlki Allahu tealanın varlığına ve vahdetine yani bir olduğuna inanılması gerekir. İslam’a  inanacak olan kişinin şirkten kurtulması gerekir. İkinci esas Allahu tealanın meleklerine iman etmek gerekir. İslam dininde meleklerin cinsiyetleri yoktur. Nurdan yaratılmış varlıklardır. En çok bilinen dört büyük melek dışında farklı görevleri olan birçok melek bulunmaktadır.

 

Üçüncü esas Allahu tealanın kitaplarına iman edilmesi gerekir. Müslüman olduğunu söyleyen kişi önceki inen kitapların sahih bozulmamış haline de inanmış olması gerekir çünkü hakikat tektir. Bütün kitapların bozulmamış hali aynı gerçeği anlatmaktadır. Hepsi Yaratıcının birliğinden bahseder bozulmamış haliyle. Kuran’a göre Allah’ın göndermiş olduğu  kitaplar arasında ayrım yapılmaz.

 

Dördüncü esas Allahu tealanın peygamberlerine inanmak. Bir Müslüman Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e gelene kadar yeryüzüne inen peygamberlerin peygamber olduğuna iman etmelidir.

 

Beşinci esas bu dünyanın birgün sonuna geleceğine ve bunun sonunda da insanların ahirete göç edeceğine inanmak. Kısacası insanların bu dünyada yapıp ettiklerinden hesaba çekileceğine inanılan öbür dünyaya ahirete iman etmektir.

 

Altıncı esas ve son madde de kazanın ve kaderin varlığına inanmak aynı şekilde hayır ve şerrin de Allah’tan geldiğine inanmak gerekir. İnsanların başına gelen faydanın da zararında kazancın da ziyanında yüce Yaratıcının takdiri iledir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER