İslam’ın Şartlarını Yazınız.

Logo

İslam’ın Şartlarını Yazınız.

 

İslam’ın beş şartı vardır. Bunlar:

 

1- Kelime-i Şahadet getirmek; “Eşhedü En La İlahe İllallah Ve Eşhedü Enne Muhammeden Abdühü Ve Resülü” Anlamı ise; ” Ben şahadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Ben yine şahadet ederim ki, Muhammed Aleyhisselam onun kulu ve Resulüdür”. İslam dinini kabul etmiş bir kişinin Kelime-i Şahadeti hem kalben hem de dil ile kabul etmesi gerekmektedir.

 

2- Namaz Kılmak; Namaz kadın ve erkek her Müslümana farz kılınmış bir ibadettir. Namaz günde beş vakit farklı rekatlar halinde kılınmaktadır. Sabah namazı 4 rekat, öğlen namazı 10 rekat, ikindi namazı 8 rekat, akşam namazı 5 rekat ve yatsı namazı 13 rekat kılınmaktadır.

 

3- Oruç Tutmak; İslam dinine inanmış ve Müslüman olmuş bir kimse her yıl Ramazan ayında tutulan bir aylık orucu tutması gerekmektedir. Ramazan ayında tutulan bu oruç farz ibadetlerden birisidir.

 

4- Zekat Vermek; Zekatın anlamı, “artma, çoğalma, arıtma ve bereket” anlamındadır. Müslüman bir kimsenin gücü kadar zekat vermesi gerekmektedir. İslam dininde verilen zekatın mal varlığını arttırdığı ayet ve hadislerle belirtilmektedir.

 

5- Hacca Gitmek; Hac ibadeti Mekke topraklarında bulunan ve Kabe olarak da bilinen yere ibadet amacı ile gitmektir. Hac ibadeti Müslüman bir kimsenin hiç olmazsa ömürde bir kere yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Hac ibadeti belirlenen zamanlar içinde yapılması gerekmektedir. Hac ibadetinin tamamlanabilmesi için şartları doğrultusunda yerine getirmek gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER