Amentü Duasında Nelerden Bahsedilmektedir?

Logo

Amentü Duasında Nelerden Bahsedilmektedir? Açıklayınız.

 

Amentü duasının anlamı; Yüce Allah’ın varlığına ve birliğine inandım. Allah’ın meleklerine inandım. Allah’ın kitaplarına ve peygamberlerine inandım. Ahret gününe, hayır ve şerrin, kader ve kazanın Allah’tan olduğuna her şeyin tek yaratıcısı olan Allah’a inandım. Öldükten sonra tekrar diriliş haktır. Şahadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.

 

Amentü duasında imanın şartlarından bahsedilmektedir.  Peygamberimiz imanın bu altı şarta inanmak olduğunu ümmetine iletmiştir. Allah’a imanın tam olabilmesi için bu şartlara tamamen inanmak gerekmektedir.

 

Allah’ın varlığına birliğine inandım: Allah var olan tüm varlıkların tek yaratıcısı ve sahibidir. Allah’tan başka bir ilah yoktur. Allah’a inanmak demek Onu yücelterek eksik sıfatlardan uzaklaştırmaktır. Allah’a inanmak demek, iman ettim tüm kalbimle onun varlığını birliğini onayladım ve dilimle de söylüyorum demektir. Allah’ın meleklerine inandım: Allah’a inanan her kul meleklerin varlığını kabul etmek zorundadır. Çünkü meleklerin varlığı kullara peygamberler ile ve kitaplar ile bildirilmektedir.

 

Allah’ın Peygamberlerine ve kitaplarına inandım: peygamberler kullara Allah’ın emirlerini iletmektedir. Tüm inanlar Allah tarafından seçilen bu kulların sadık ve doğru insanlar olduğuna kesinlikle inanırlar. Yüce Allah peygamberleri ile kullarına kitaplar göndererek emir ve yasaklarını iletmiştir. Müslümanlar Allah’ın şimdiye kadar kullarına gönderdiği kitaplara inanır ve iman ederler.

 

Ahret gününe, hayır ve şerrin, kader ve kazanın Allah’tan olduğuna inandım: imanın şartlarından biri de öldükten sonra tekrar dirilmeye inanmaktır. Ahret insanın ölümü ile başlayan gerçek dünyadır.  Kader kaza, hayır ve şerrin Allah’tan ona tamamen iman etmeyi bildirir. Kulların başına gelen her türlü iyi kötü kaza ne bela Allah’ın Takdiri ile meydana gelmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER