İslamiyet Öncesinde Mekke’nin Gelişmesinde Hangi Unsurlar Etkili Olmuştur

Logo

İslamiyet öncesi Arap Yarımadasında paranın güçlü olduğu ve fakir ezdiği bir dönem yaşanıyordu. İnsanlar para kazanmak adına iyi kötü her şeyi yapıyorlardı. Bu olayların yaşandığı dönem ise cahiliye dönemi olarak anılmaktadır.

Mekke şehri diğer şehirlere göre daha gelişmiş bir şehirdir. Mekke’nin gelişmesinin en önemli unsurları arasında Kâbe’nin Mekke’de olması bulunmaktadır. İslamiyet’ten önce Arap yarımadasında putperestlik yaygındır. Her kabilenin inandığı bir put bulunmaktaydı ve bu putlar Kabe’de saklanıyordu. Bu nedenle Kabe ve Mekke kutsal sayılmaktadır. İnsanlar ibadetlerini Kabe’de yapıyor bu nedenle Kabe’ye yakın bir yerde yaşamak için Mekke’yi tercih ediyorlardı.

Kabe’nin bulunduğu Mekke şehrinde ticaret en önemli geçim kaynağıydı. En önemli ticaret yolları bu şehirden geçerken tüccarlar ticaret yollarından uzak kalmamak için Mekke’de bulunuyordu. Genelde zenginlerin yaşadığı bu şehirde hayvancılık ve tarım yerine ticaret tercih ediliyordu. Bu nedenle zengin ve soylu insanlar bu şehirde yaşamaktaydı.

Köle pazarları zenginlerin yaşadığı bu şehrin merkezine yakın yerlere kurulup insanlar kendileri için çalışacak köleleri seçerek kabilelerine getiriyordu. Böylelikle Mekke hem zenginlerin yaşadığı hem de onlara hizmet eden köylülerin bulunduğu kalabalık bir şehir halini almıştır.

Kabe İslamiyet’ten önce de dini bir merkez olduğu için dönem dönem Kabe ziyareti yapmak isteyen kişiler tarafından da ziyaret edilip Mekke şehrinin daha kalabalık bir hale gelmesini sağlarken şehri de daha önemli bir seviyeye taşımaktaydı.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER