İnsanı Yaşatmak İfadesi İle Neyi Anlatmak İstemiştir?

Logo

Şeyh Edebali ahi Teşkilatının liderlerindendir. Osman Bey şey Edebali’nin damadıdır. Şeyh Edebali oldukça bilgili, askeri, ekonomi ve siyasi konularda fikirleri bulunan bir liderdir.

Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşatmak” ifadesi verdiği nasihatler arasında geçen bir ifadedir. Bu ifadesi ile bir insanı yaşatmak devleti yaşatmakla aynı anlamı taşıdığını anlatmak istemiştir. Çünkü bir insan ne kadar refah ve huzur içerisinde yaşarsa devlette refah ve huzur içerisindedir. Eğer devleti insana hoşgörü ile davranıyorsa ve insan Devleti’nin topraklarında hoşgörü içerisinde yaşayabiliyorsa insanlar da bu toprak üzerinde yaşadığı müddetçe hoşgörülü insanlar olur.

Bir devletin toprakları üzerinde insan ne kadar uzun süre yaşarsa devlette bu dünyada o kadar uzun süre var olur. Yani devlet insan, insan da devlet içindir. Devletin insana sahip çıktıkça devletin ömrü de o kadar uzar.

Bir devletin olabilmesi için var olması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurların en başında gerekli olan bir kara parçası ve insandır. Yani bu kara parçası üzerinde yaşayan insan var olmadığı sürece hiçbir zaman devlet olmayacaktır. Şey Edebali de bir lider olarak bunun farkındadır ve damadı Osman Bey’e kurduğu beylik için tavsiyeler verirken bu unsurları asla unutmaması gerektiğini anlatmaktadır. İnsan olmadan bir devletin varlığı asla düşünülemez ve insansız bir devlet var olamaz.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER