İstanbul hangi özelliklerinden dolayı turistler tarafından tercih edilmektedir?

İstanbul hangi özelliklerinden dolayı turistler tarafından tercih edilmektedir?

 

İstanbul, Türkiye’nin en yüksek nüfuslu ilçesi olmasıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra İstanbul’un tanınması noktasında ön planda yer alan tarihteki durumu ve adeta medeniyetler beşiği olarak adlandırılmasından kaynaklı olarak ifade edilmesidir. İstanbul, zengin kültürel farklılıklarının yanı sıra içerisinde yer alan tarihi güzelliklerle ilgi çeken bir şehir olarak an be an tanımlanmaktadır. Osmanlı ve Bizans gibi iki büyük devlete başkentlik yapan bu şehir içerisinde mimari açıdan eşsiz tarihi binaları da görebilmek son derecede mümkün olarak ifade edilebilmektedir.  Farklı farklı medeniyetlere ait olan bu binalar, her zaman ziyaretçilerini bekleyerek, ihtişamını göstermek üzere hazır olduğunu belirtmektedir.

 

İstanbul’un tarihi yapılarının ve zamanında medeniyetlere ev sahipliği yapmasının yanında ilgi çeken bir diğer detay ise Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan kent olmasıdır. Dünya’nın herhangi bir başka noktasında her iki kıtada da toprağı bulunan bir şehir olmadığından dolayı İstanbul fazlasıyla ilgi çeken bir noktada yer almaktadır. Batının modernliğini doğunun etnikliği ile birleştiren İstanbul, bu yüzden her noktasının gezilmesi gerektiği şehirler arasında yer almaya da devam etmektedir.

 

Asya ve Avrupa üzerinde köprü görevi gören İstanbul’un en eşsiz detayı olarak İstanbul Boğazı da her zaman ziyaretçilere açık bir konumdadır. Eşsiz güzelliği ile insanları adeta büyüleyen bir noktada yer alan bu manzaradan faydalanmak amacıyla bile İstanbul sınırları içerisine girilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir