Türkiye’de sağlık, kültür ve dağcılık gibi alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi için neler yapılmalıdır?

Türkiye’de sağlık, kültür ve dağcılık gibi alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi için neler yapılmalıdır?

 

Türkiye turizm açısından farklı farklı ögeleri içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden farklı alanlara ilgi duyan yerli ve yabancı turistlerin sürekli olarak ülkemize ziyaretlerde bulunmaları durumu da ortaya çıkabilmektedir. Farklı farklı amaçlara dayalı olarak ülkemize gelecek olan turistlerin mali açıdan büyük çapta bir katkısı da olarak, ülke ekonomisinin gelişmesi noktasında önemli bir seçenek olduğu da söylenebilecektir.

 

Türkiye’de sağlık amacıyla kendine çare arayan kişilerin farklı farklı şehirlere dört mevsimde de gidebilmeleri durumu söz konusudur. Türkiye kaplıcaları ve sağlıklı olarak ifade edilen su kaynaklarıyla ünlü bir ülke olmasından ötürü herhangi bir sağlık problemi yaşayan insanların ilgisini çekmektedir. Kaplıca adı altında kendini gösteren işletmelere ve konaklama merkezlerine daha fazla yer verilerek, tanıtımlarının daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde yabancı turistleri ülkemize daha aktif ve daha çok sayıda çekebilme durumu da söz konusu olabilmektedir.

 

Ülkemiz coğrafi konumu bakımından binlerce yıldır geçiş noktasında olduğundan ve verimli topraklarıyla her medeniyetin ilgisini çektiğinden dolayı, birçok farklı ulusa ev sahipliği yapmıştır. Tarih içerisinde yaptığı bu ev sahipliği sonrasında birçok antik kent ve tarihi kalıntı da ortaya çıkarak, gerek müzelerde gerekse de bulunduğu konumlarda sergilenmektedir. Aynı zamanda da ülkemizin farklı noktalarında bulunan özgü yemekleri, festivalleri ve diğer faaliyetleri yakından takip etmek isteyen yabancı turistler de haberdar olmaları halinde bu noktada bulunabilmektedirler. İyi bir tanıtım ve farkındalık sonrasında turistlerin bu tip faaliyetler içerisinde yer almak amacıyla ülkemize giriş yapılması sağlanabilmektedir.

 

Dağcılık sporuna ilgi duyan kişiler genel olarak Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alan dağlara dayalı bir tırmanma girişimi içerisinde bulunabilmektedir. Erciyes Dağı gibi merkezlere tırmanma işlemleri ekipler halinde gerçekleştirilerek, dağcılık sporuna uygun tesisleri içermesinden dolayı yerli yabancı herkesin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir