İstiklal Marşını Okurken Neler Hissediyorsunuz?

İstiklal Marşını Okurken Neler Hissediyorsunuz?

İstiklal Marşı, ülkemizin çok zor şartlar altında bile ayağa kalkışının ardından bağımsızlığın ilan edilmesi üzerine yazılmış ve ülkenin bağımsızlığının sembolü kabul edilmiştir. İstiklal Marşı okurken o eski günler hatırlanır. Yani o günlerde yaşamamış olan bizler, kulaktan duyduğumuz kadarını hatırlarız. İçimizi giden ve yanan canların çektiği acılar dolayısıyla ilk önce bir hüzün kaplar.

Daha 15 yaşında askere gitmiş ve bir daha dönememiş o genç yiğitlerin, onların yolunu gözleyen ana babalara ölüm haberinin gelmesi üzerine “Vatan sağ olsun!” diyerek güçlü durmalarının acısı her yüreği burkar. Hele ki o sevdiğinin yolunu gözleyenler… İşte onların ahını alan bu iğrenç yabancı askerler, asla cennette kendilerine yer bulamayacaklardır.

 

İstiklal Marşı okunurken her Türk’ün göğsü kabarır. Milliyetçilik duyguları ön plana çıkar ve “İşte.” der, “İşte milletiminin mücadelesinin ödülü.”

O yaşanan eski günleri bilen, onları derinden hissedenlerin yabancı askerlere ettiği beddualar ve onlara duydukları kin de kaplar yürekleri bazen. Hatta kimileri bu kini günümüze bile taşır. Aslında çok da haksız sayılmazlar, bir suçu olmasa bile belki dedesinin dedesinin canını yakmış bu askerlerin torunlarıdır onlar.

İstiklal Marşı bu ülkenin kurtuluşunu temsil eder ve hiçbir Türk, bu ülkenin o günlere tekrar dönmesine izin vermez. Kimi zaman fikir ayrılığına düşülse de, konu bahis vatan olunca topyekün saldırıya geçen Türk halkı, hiçbir kuvvetin karşısında başını öne eğmeyecektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir