Medya Araçlarında Ya Da İnternet Sitelerinde Sunulan Bilgilerin Size Uygun Olup Olmadığını Nasıl Belirleyebilirsiniz ?

Günümüzde bilgiye ulaşmak, gittikçe gelişen teknoloji sayesinde kolaylaşmıştır. Bu sayede günlük hayatımızda kolaylıkla istediğimiz bilgiye ulaşırız. Ancak bu kadar çok karmaşanın içinde doğru bilgiye ulaşmak, yine de bazı zorluklara neden olabiliyor. Ne kadar çok kaynağa ulaşırsak o kadar bilgi karmaşasının içinde kalıyoruz. Önemli olan doğru bilgiye ulaşmak.

Bir konu hakkında araştırmalar yaparken istediğimiz bilgilerin yanı sıra bilgi kirliliği ile dolu sitelerin içinde kalıyoruz ve yanlışa sürükleniyoruz. Ya da bize hitap edip etmediğinin farkına varamıyoruz. Bu nedenle istediğimiz bilgiye ulaşmamız zorlaşıyor ve istediğimiz sonuçları elde edemiyoruz.

 

Bir siteye girdiğimizde, aradığımız gibi veya aradığımıza yakın içeriklerin içerisinde yer alan kelimeler kafamızda bir anlam buluyorsa ve içeriğin kalitesini etkiliyorsa bize uygun sayılabilir. Ancak bize uygun sayılıp sayılmadığını bilmiyorsak, bilgi sahibi olmadığımız bir konu için araştırma yapıyorsak birkaç bazı önlem almamız gerekebilir.

  • Mesela televizyon izlerken, televizyon kullanımında bulunan akıllı işaretler sayesinde size uygun bir konu olup olmadığına karar vermeniz kolaylaşır.
  • İnternette araştırma yaparken koruyucu paketler sayesinde yaş gruplarına uygun sitelere erişim sağlamamız sağlanır.
  • Aile büyüklerimizden yardım alarak onlarla iletişim halinde araştırmamızı sürdürmemiz mümkündür.
  • Devlet siteleri ve bunun gibi konularda gerekli bilgileri alacağımız sitelerin başında Rtük gelir. oBizleri uygun bilgiye ve doğru kaynağa yönlendirir.

Bu sayede daha uygun ve verimli bir birey olarak kişisel erişim araçlarını bilinçli olarak kullanıp gerekli ve yararlı olabilecek şekilde faydalanamız mümkündür.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER