İyi bir arkadaşta olması gereken olumlu özellikler nelerdir?

Sizce iyi bir arkadaşta olması gereken olumlu özellikler nelerdir?

Arkadaşlık duygusu dünyada sahip olunabilecek en güzel duygudur. Her insanın onlarca arkadaşı bulunur, arkadaş edinmek kolaydır. Yolda gördüğünüz, çok kısa sohbet ettiğiniz veya bir ortamda herhangi bir şekilde aynı anda bulunduğunuz herhangi biri ile arkadaş olabilirsiniz. Fakat asıl sorun, doğru arkadaşı edinebilmektedir. Herkes ile arkadaş olunabilir ama herkes ile dost olunamaz. O zaman bana yöneltilen şu soruyu değiştirelim, bir dostta olması gereken olumlu özellikler nelerdir?

Bence bir dostta bulunması gereken olumlu özelliklerin başında dürüstlük gelir. Bir dost her ne olursa olsun, size karşı dürüst davranmalı ve asla yalan söylememelidir. Arkanızdan iş çevirmemelidir.

Bir dost sır tutmayı bilmelidir, sizden duyduğu lafı başkasına götürmemelidir. Sırrınıza ortak olmalıdır. Bir derdiniz varsa acınızı paylaşmalı, mutlu anınızda sizinle birlikte mutlu olmalıdır. Siz acı çekerken o etrafa gülücükler saçmamalıdır.

Bir dost aynı aileniz gibi sizi koruyup kollamalıdır. Yeri geldiğinde bir anne, yeri geldiğinde bir abla, yeri geldiğinde bir abi, yeri geldiğinde de bir kardeş gibi her zaman sırtınızı dayayabileceğiniz güvenilir bir liman olmalıdır sizin için.

Bir dost sizi konu ne olursa olsun kıskanmamalı, sizin mutlu olduğunuz şey ile o da mutlu olmalıdır. Onda var, bende yok tarzı kıskançlıklar arkadaşlığınızı yıpratır zaten bir arkadaşlıkta fesatlık varsa, o gerçek arkadaşlık değildir.

Dostunuz sizin ikinci aileniz gibi olmalıdır. Bazen yanlışa düşüp ittiğinizde bile, size sığınak olmayı başarmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER