İzmit ve çevresinin ekonomik faaliyetleri ile yaşadığınız yerin ekonomik faaliyetleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

İzmit ve çevresinin ekonomik faaliyetleri ile yaşadığınız yerin ekonomik faaliyetleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

İzmit, sanayi anlamında hızla gelişen ve Türkiye’de İstanbul’un ardından gelen en büyük sanayi ilidir. Sanayi sektörü içinde gayri safi hasılada %70’i aşkın payı vardır. Tarım alanında ise toprak ve iklim bakımından işlenmeye çok müsait olan İzmit’te tarım alanı son derece azdır, daha ziyade tarıma uygun olan arazilerde sanayi tesisleri bulunmakta ve yapılmaktadır. Sebze ve meyve üretiminde başarılı olan ilin aynı zamanda pişmaniyesi de son derece ünlüdür. Ekonomik faaliyetler içinde keten helvası, kirazı ve fındığı ile öne çıkmaktadır. Hayvancılık alanında mera hayvanlığı çayır ve meraların azlığından dolayı azalmakta ancak besicilik anlamında gelişmektedir. Orman bakımından da son derece zengin olan İzmit’in %38’i ormanla kaplıdır. Kağıt ve kimya sanayinde Türkiye merkezi haline gelen il, pek çok fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşım olarak Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan tüm kara ve demiryollarını da İzmit ağırlamaktadır.

 

Ekonomik Faaliyetler Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu illerine giden tüm iller İzmit’ten mutlaka geçmektedir. Ekonomik faaliyetler için son derece önemli olan limanlara da sahip olan İzmit ve Derince limanları ile büyük ve önemli ölçüde ithalat ve ihracat gerçekleştirmektedir. Ayrıca kıyı fabrika iskeleleri yükleme ve boşaltma için kullanılabilmektedir. İzmit körfezinin kuzey ve güney kıyıları arasında ise yolcu taşınmaktadır. Şimdi sıra size; sizin ilinizde ekonomik faaliyetler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir