Yönleri bilmenin bizlere sağlayacağı faydalar nelerdir?

Yönleri bilmenin bizlere sağlayacağı faydalar neler olabilir?

 

İnsanların mevcut konumlarını, bulundukları mevkiyi ya da gidecekleri yeri tayin edebilmesi kişinin yönleri bilmenin sağladığı faydalar içinde olacaktır. Bir adres bulmaya çalışırken veya bir kişiye adres tarifi verirken de yön bilmek, hem kendi işimizi hem de başkalarına yardımcı olma durumu için son derece önemlidir. İnsan hayatını kolaylaştıran yön bilme durumu aynı zamanda kaybolmadan gidilecek yere, kolayca ulaşımı da sağlar. İşlerimizi kolaylaştıran, bir bölgede kolay bir şekilde yönümüzü bulmaya yarayan, nerede olduğumuzu tayin eden ve kaybolmamızı önleyen yönleri bilmenin sağladığı faydalar içinde ayrıca faydalar da vardır.

 

Yönleri Bilmenin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

* Yönleri bilmemiz durumunda güneşin durumunu da belirleyeceğimiz için ona ilişkin tedbirler alabiliriz ya da bu doğrultuda hareket edebiliriz.

* Çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde, namaz kılmak için (özellikle yabancı bir yerde) kıble bulmaya da son derece yardımcı olacaktır.

* Bir adres ya da yeri bulmamıza olanak sağlar.

* Harita üzerinden bulunduğumuz ve varmak istediğimiz yere kolayca ulaşmamızı sağlar.

* Rüzgarın nereden eseceği konusunda bilgi sahibi olmamıza yarar.

* Gelecek olan sıcaklıkları ve geleceği yönü belirlememize yarar.

 

Yönleri bilmenin sağladığı faydalar genel ve temel olarak bu unsurlar olarak belirlense de, kontrol duygusunun bizde olduğunu hissettirirken, bununla beraber özgüven, genel kültür ya da pek çok sahip olabileceğimiz olumlu duygu ve bilginin de temelini oluşturur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER