Kali Linux Klavyeyi Türkçe Yapma

Normalde aşağıdaki komutu terminale yazarak klavyeyi türkçe hale getirebiliyoruz ama Kali’yi restart – reboot attığımızda bu değişiklik gidiyor.

setxkbmap tr

Her restart sonrası klayve dilini tekrar türkçeye çevirmekle uğraşmamak için Kali’de işletim sistemi açılırken otomatik çalışmasını istediğimiz komutlar kısmına bu komutu ekleyebiliriz. Böylece elle terminale setxkbmap tr yazmak yerine Kali her açıldığında bunu bizim yerimize otomatik yapacaktır.

Adım 1:  Boş bir yerde sağ tıklayıp Application -> Setting -> Session and Startup  a gidelim.

 

Adım 2: Alttaki resimde 1 le işaretlenen yerdeki + ya basarak yeni command ekleyeceğiz. 2 ile işaretlediğim küçük pencere açılacak. Orada NAME kısmına sizi bu komutu hatırlatacak bir isim verin. Örneğin Turkce_Klayye  yada benim gidi direk komutu yazabilirsiniz. Önemli kısım COMMEND kısmı. Buraya çalışmasını istediğimi komutu yani  setxkbmap tr   yi yazacağız. Son olarak TRİGGER kısmına yani komutun tetiklenmesi – çalışması gereken durumu ON LOGIN olarak seçeceğiz ve OK ye basalım.

Adım 3:  Artık her restart yada Kali’yi açma sırasında bu komut çalışacak ve klavyeniz TR olarak gelecek.

NOT: Bu  Kali – Application Autostart özelliğini diğer işleriniz içinde kullanabilirsiniz. Hayal gücünüzü zorlayın manuel yaptığınız bazı işleri otomatize edebileceğinizi unutmayın.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER