Shell, Bind Shell, Reverse Shell Nedir?

Logo

Shell Nedir?

Shell (kabuk), bir işletim sistemiyle etkileşimli kullanıcı arayüzü için bir UNIX terimidir. Shell (Kabuk), kullanıcının girdiği komutları anlayan ve uygulayan programlama katmanıdır.
Bu sayede kullanıcıların bilgisayar komutları, metin veya komut dosyasıyla işlemleri yönetmesine izin verilir. Kısaca kullanıcıların, bilgisayarı yönetmek için kullandığı komutları yazdığımız terminl.

 

SHELL ATMAK NEDİR?

Farklı programlama dilleri kullanılarak meydana getirilen Shell’ler bir şekilde hedef web sitesi üzerine yüklenir. Ardından bu Shell yardımıyla sunucu üzerinde admin yetkilerine sahip olunur ve sisteme zarar verilebilir. Bu işleme internet dünyasında “Shell atmak” diyoruz. Shell’ler bazen sistemin açığıyla sunucuya yüklenirken bazen de bir script içerisinde veya dosya içerisinde yüklenebilmektedir.

Shell yardımıyla deneyimli bir bilgisayar korsanı paylaşımlı bir sunucu üzerinden herhangi bir barındırma servisi satın aldıktan sonra da sunucu üzerinde yetki sahibi olarak sizin barındırma hizmetinize ulaşarak bilgileri çalabilir veya sitenize zarar verebilirler.

 

Reverse Shell Nedir?

Reverse Shell, hedef makinenin saldırgan makineye geri iletişim kurduğu bir kabuk türüdür. Saldıran makinede, kod kullanarak veya komut çalıştırılarak elde edilen bağlantıyı aldığı bir dinleyici portu vardır. Bu porta hedef makinenin bağlantısını gerçekleştirdiği sırada salgırdan hedef makineyi ele geçirme işlemini tamamlamış olacaktır.

 

Bind Shell Nedir?

Bind Shell, hedef makineda son kullanıcının çalıştırmış olduğu zararlı kodun bir iletişim portu veya bir dinleyici açtığı ve gelen bir bağlantı için beklediği bir kabuk türüdür. Saldırgan daha sonra hedef makinesinin dinleyicisine bağlanır ve ardından sunucuda kod veya komut yürütmesine neden olur.

 

Reverse Shell ve Bind Shell Farkları Nedir?

Bind Shell de direkt hedef makinenin portuna bağlantı sağlanırken ;
Reverse Shell de saldırgan kendi portunu dinlerken hedef makinenin ilgili porta bağlanması olayıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER