Kalkınma Bakanı olsaydınız yaşadığınız ilin kalkınma düzeyinin yükseltilmesi için nasıl bir proje uygulardınız?

Kalkınma Bakanı olsaydınız yaşadığınız ilin kalkınma düzeyinin yükseltilmesi için nasıl bir proje uygulardınız?

 

Bulunulan konumun kalkınma düzeyini arttırmanın temel yolu beşeri faaliyetlerden geçmektedir. Beşeri faaliyetleri maksimum verimlilikle kullanmak ve işgücünü de etkili bir biçimde değerlendirmek için doğru seçimler yapmak gerekmektedir. Doğru seçimlerin yapılması halinde bulunulan şehrin ekonomik durumunda da ciddi bir miktarda artış da gözlemlenebilecektir. Toplumun doğru bir biçimde yönlendirilerek, elde var olan hammaddelerin ne şekilde işleneceğine dair ilk olarak gereken kapsamlı eğitim süreçlerini hayata geçirmek en uygun başlangıç olarak görülebilecektir.

 

Kalkınma Bakanı konumunda olunması halinde ilk olarak şehir içerisinde bulunan yeraltı ve yer üstü kaynaklarını değerlendirmek gerekmektedir. Bir şehirde var olan kaynakların çıkarılarak işlenmesini sağlayarak, bu süreci gerçekleştirecek olan kişilerin vasıflı ve kalifiyeli bireyler olmaları da gerekmektedir. Çıkarılarak işlenecek olan hammaddelerin tanıtımlarını da gerçekleştirerek en uygun pazarları da meydana getirmek temel amaçlar arasında yer alabilecektir.

 

İlin kalkınma düzeyini arttırma noktasında turizm de önemli bir pay sahibi olarak değerlendirilmektedir. İl içerisinde bulunan kültürel ve doğal güzelliklerin reklamının da en iyi şekilde gerçekleştirerek; diğer il ve ülkelerden misafirleri ağırlayarak şehrin maddi refahını daha da arttırmaya dayalı çalışmaların gerçekleştirilmesi ön planda yer alabilecektir.

 

Şehir eğitim amacıyla başka yerlerden öğrencileri kabul edebiliyorsa, onların taleplerine yönelik noktaları da oluşturmak ideal bir gelişmeyi ortaya çıkarabilecektir. Öğrencilerin ekonomik gelişime olan katkısı olabildiğince fazla olmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirerek; aynı zamanda da yerli halk ile öğrencileri kaynaştırmak da en önemli fikirler arasında sayılabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER