Osmancık Kitap Özeti – Tarık Buğra

TARIK BUĞRA – OSMANCIK

 

Tarık Buğra, Türk Edebiyatı’nın Cumhuriyet dönemindeki önemli yazarlarındandır. Gazeteci kişiliğinin yanında roman, hikaye, oyun ve fıkra yazarıdır. Çok yönlü bir yazar kişiliğine sahiptir. Günümüzde en bilinen eserlerinden biri olan “Osmancık” romanında Osmanlı beyliğinin kuruluş aşamasını ve çocukluk dönemini anlatmıştır. Tarık Buğra’nın Osmancık romanında tarihi olayları romanlaştırarak sade ve akıcı bir anlatımla okuyucuyla paylaşmıştır.

 

Osmanlı beyliğinin kuruluş öncesindeki Osman bey’den yani gençlik yıllarından bahsedilmektedir. Kitapta Osman beye “Osmancık” diye seslenilmektedir. Osman bey gençlik yıllarında kınına sığmayan bir kılıç gibi nerede bir eğlence nerede bir düğün nerede bir şenlk varsa oradadır. Bu durum Ertuğrul Gazi’nin pek hoşuna gitmese de oğlunun yağız bir delikanlı olduğunun farkındadır. Genç Osman Bey’in yani Osmancık’ın en büyük sorunu gücüne hakim olmasını bilmemesidir. Gücünün kendisine hakim olmasına izin vermesi ve öfkesine yenik düşmesidir. Ertuğrul gazi Osman Bey’le ne kadar ilgilenirse ilgilensin bu durumu değiştiremez ve Osman bey’i yaşantısına bırakıp Ağabeyi olan Dündar bey ile ilgilenmeye başlar. Gerçek tarih kayıtlarında yer almamasıyla birlikte günlük hayata dahi konu olan Şeyh Edebali hikayesiyle Osman bey’in hayatı değişmeye başlar.

 

Şeyh Edebali Osmancık’ın kılıçta, ok atıcılığında ve at binişinde usta olduğunu bilir lakin gençliğin ve toyluğun vermiş olduğu şehvetle gücüne, öfkesine hakim olamadığının farkındadır. Bu yüzden Osman bey’i tekkede misafir eder. Osman Bey’e hayata dair nasihatler verirken, nasıl büyük bir amaç için doğduğunun anlamasını sağlar. Osman bey bu ziyaretlerinde Şeyh Edebali’nin kızı Malhun Hatun’u görür ve aşık olur. Bunun üstüne tekkede bir rüya görür ve bunu Şeyh’iyle paylaşır. Rüyanın tabiri şöyle anlatılır. Osman bey’in rüyada gördüğü Çınar ağacı kuracağı devleti ve soyunu temsil etmektedir.

 

Osmancık Malhun hatunla evlenir. Babası Ertuğrul Gazi vefat eder. Amcası Dündar Bey ile yaşadığı mücadeleye rağmen beyliğin başına geçer. İlk işi civardaki tüm oğuz boylarını bir çatı altında toplamak olur. Bütün boy beylerinin rızasıyla topraklar ele geçirmeye genişlemeye başlar. Oğlu Orhan yavaş yavaş olgunlaşır. Osman Bey’in en büyük hayali ise Bursa’nın Fethidir. Bunu oğluna vasiyet olarak bırakır. Oğlu Orhan Bursa’yı fethettiği sırada Osman Bey dünyaya gözlerini yumar. Osmancık’ın hayali gerçek olmuştur.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER