Karadeniz Bölgesinde hangi turizm türleri gelişmiştir?

Logo

Karadeniz Bölgesi’nde hangi turizm türleri gelişmiştir? Bölgenin özelliklerine göre değerlendiriniz.

 

Karadeniz Bölgesi, turizm açısından önemli bir konumda yer alarak, herkesin ilgisini çekebilecek tarzdadır. Genel olarak doğal güzellikleriyle göze çarpan Karadeniz Bölgesi, iklimi bakımından insanların her zaman ilgisini çekebilecek boyuttadır. Bitki konusunda oldukça çeşitli olan Karadeniz Bölgesi, aynı zamanda da kültürel faaliyetleri açısından dolayı da genel olarak yerli turistin devamlı olarak ilgisini çekmektedir. İklimi sert olmamasından ötürü de 4 mevsim boyunca çoğunlukla ziyaret edilebilecek alanları da içerebilecektir. Böylelikle de bölgenin fazlasıyla cazip ve estetik görüntü içeren bir noktada yer aldığı da an be an söylenebilmektedir. Karadeniz Bölgesi farklı farklı turizm tiplerini içerebilecek biçimde yer almaktadır.

 

Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan yaylalar yaz aylarında ideal sıcaklıkları içermesinden ve tamamen doğal güzellikleri kapsamasından dolayı genel olarak tercih edilen bir turizm faaliyeti olarak görülmektedir. Karadeniz’in yüksek bölgelerinde kültürel ögeleri içeren evlerde konaklayarak tamamen doğal beslenmek de bu turizmin en önemli unsurları arasında yer almaktadır.

 

Karadeniz Bölgesi kapsamında kış turizmi de devamlı olarak öne çıkabilmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde kayak amacı güdülerek Bolu’da yer alan Kartalkaya ve Ilgaz Dağı da bunun için uygun olanakları sağlayarak önemli kış turizm noktaları arsında yer alacaktır.

Kaplıca turizm, tarihi turizm ve rafting amacıyla Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunacak olan kişilerin istediklerine dayalı en olağan durumlarla karşı karşıya kalmaları da söz konusu olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER